Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють дописи про те, що коронавірус насправді викликає не пневмонію, а надмірне вироблення заліза в організмі, внаслідок чого гемоглобін втрачає здатність зв’язувати кисень, що викликає «кисневе голодування» і відмову ряду органів.
До уваги читачів! Цей допис містив яскраві ознаки фейковості. Він потрапив в український сегмент з іноземних джерел, де вперше почав циркулювати у мережі Reddit. У російськомовній версії допису присутні численні помилки перекладу та відмінювання. Структура тексту нелогічна і виглядає як бездумний копіпаст. Зважайте на такі характеристики тексту, щоб у майбутньому не поширювати фейки.
Цей фейк вже спростовували іспанські незалежні фактчекери та лікар з біоінженерії Піттсбурзького університету Метью Амдал.
По-перше, немає жодних наукових доказів того, що новий коронавірус збільшує вироблення заліза в організмі людини чи якимось чином взаємодіє з гемоглобіном в крові. Немає і доказів того, що саме збільшений рівень заліза впливає на зниження рівня сатурації (тобто, насичення крові киснем).
Натомість, у пацієнтів із COVID-19 є вірогідність виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), під час якого може виникати фіброз. Саме через це зменшується рівень сатурації.
По-друге, наукові статті зі схожими висновками наразі не пройшли наукового редагування та рецензування, а отже не можуть використовуватись у медичній практиці.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний