ФЕЙК: Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов просить зменшити мобілізаційний вік до 17 років

ФЕЙК: Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов просить зменшити мобілізаційний вік до 17 років

21 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
300

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські канали поширюють фото з документом, в якому нібито голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов просить зменшити мобілізаційний вік з 25 до 17 років. 

Це фейк. У тексті багато помилок, що нехарактерно для офіційного документа. Відповідно до українського законодавства, 17-річних не можна мобілізувати. Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов спростував інформацію про існування цього документа. 

Скриншот допису

Почнемо з того, що у документі припустилися низки помилок. Наприклад, правильно буде «Головнокомандувач», а не «Головнокомандуючий». Також присутні орфографічні помилки у документі, наприклад: «відповідно до … закон» замість «відповідно до … закону»,  «що до» замість «щодо», «тим більш» замість «тим більше», «Украйни» замість «України». Також у тексті написано «останні два тижні», а не «за останні два тижні». Крім цього, правильно буде «Зеленському В.О», а не «В.О Зеленському». Відсутні дати та номер документа. У «зверненні» очільника ХОВА просять надати ППО для «харківського гарнізону», хоча такого не існує. У цьому регіоні України діє оперативне угруповання військ «Харків», яке входить до складу ОСУВ «Хортиця». 

Помилки у фейковому документі

Згідно зі статтею 14 пункту 3 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», на військовий облік стають громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на облік виповнюється 17 років. Відповідно до пункту 5 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Також сам очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що цей документ несправжній. За українським законодавством неможлива ситуація, коли очільник ОВА чи ОДА пише звернення до президента і той одразу змінює закон. Це доволі довгий процес, який ми можемо побачити на прикладі закону, що зменшив мобілізаційний вік з 27 до 25 років. Спершу його подали до Верховної Ради України, потім розглядали у відповідному комітеті, обговорювали та голосували у парламенті. Після цього закон має підписати голова ВРУ, а потім Президент України. Весь цей процес тривав майже рік. 

Раніше ми вже спростовували фейки про те, що в Україні повістки про мобілізацію видають неповнолітнім, а Рустем Умєров нібито закликає мобілізувати 16-річних підлітків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний