ФЕЙК: Олексій Арестович за пів року витратив на перельоти на приватному бізнес-джеті понад $500 тисяч — BBC та Bellingcat

ФЕЙК: Олексій Арестович за пів року витратив на перельоти на приватному бізнес-джеті понад $500 тисяч — BBC та Bellingcat

27 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
224

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють скриншот відео, нібито опублікованого виданням BBC, у якому йдеться, що колишній позаштатний радник Офісу президента Олексій Арестович за пів року витратив на перельоти на приватному бізнес-джеті понад $500 тис. Як вказують автори допису, ця сума перевищує вартість перельотів американської телеведучої Опри Вінфрі, яка за аналогічний період витрачає лише $120 тис. Також вказано, що розслідування про витрати Арестовича провели розслідувачі Bellingcat.

Утім, це фейк. BBC та Bellingcat не публікували цю інформацію. Першим новину поширив російський телеграм-канал, світові медіа не писали про відповідне розслідування. 

Скриншот допису

На сайті BBC та на сторінках у соцмережах немає відео ні про перельоти Олексія Арестовича, ні про їхню вартість. Також Bellingcat не публікував відповідне розслідування.

Журналіст Шаян Сардарізаде з фактчекерського проєкту «BBC Verify» також вказав, що відео фейкове. Він також додав скриншот, позначений як фейковий, у якому йшлося: «Zelenskyy’s former advisor spent over $500,000 in 6 months on private flights» («Колишній радник Зеленського витратив понад $500 тис. за 6 місяців на приватні перельоти»). Хоча BBC зазвичай відмінює прізвище президента як «Zelensky`s», а не «Zelenskyy`s». 

У реченні «According to Bellingcat, Oleksii Arestovych spent about $500,000 on private jet rentals» («За даними Bellingcat, Олексій Арестович витратив близько $500 тис. на оренду приватних літаків) прізвище радника написали через «i». У той час, як BBC зазвичай пишуть ім’я Олексій з літерою «y», Oleksiy.

Скриншот допису Шаяна Сардарізаде у твіттері

Своєю чергою OSINT-аналітики Bellingcat теж заявили, що не публікували розслідування на цю тему. «Ця історія, яка є абсолютно неправдивою і не має нічого спільного з Bellingcat, схоже, з’явилася у телеграм-каналі “Alex Parker Returns”. Щоб всі зрозуміли на 100%, це не має нічого спільного з Bellingcat, це просто ще одна фейкова новина, поширена акаунтом у твіттері», — написав засновник та керівник Bellingcat Еліот Гіґґінз. Однак ми встановили, що першим фейкову новину про розслідування щодо перельотів Арестовича опублікував телеграм-канал «Шейх Тамир» 28 листопада об 11:07 за київським часом.

За зворотним пошуком зображення, доданого в пості, ми встановили, що фейкомети використали кадри з відео на ютуб-каналі американської компанії Net Jets, яка надає в оренду та спільну власність приватні бізнес-джети.

1. Фото, яке поширили пропагандисти; 2. Скриншот відео з ютуб-каналу компанії Net Jets 

Жодне інше україномовне чи англомовне авторитетне медіа не писало про вартість перельотів Арестовича, новину про «розслідування» публікували лише кілька проросійських та російських каналів.

Раніше ми спростовували фейк, нібито ВВС опублікувало відео, де вказано, що Пригожин живий, а авіатрощу інсценували.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний