Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У соціальних мережах, зокрема у Threads, поширюють статтю видання Verite Cachee France. У ній стверджують, що Олена Зеленська придбала одне із найдорожчих спортивних авто — Bugatti Tourbillon за €4,5 млн. Автори статті посилаються на слова співробітника автосалону Bugatti Жака Бертена та опублікований рахунок за нову машину Олени Зеленської.
Утім, це — фейк. Дилер Bugatti Paris спростував інформацію, що Олена Зеленська придбала спортивне авто в їхньому салоні. Verite Cachee France — сайт-підробка, створений росіянами.
Скриншот публікації
Скриншот публікації
Verite Cachee France — сайт-підробка, створений групою російських пропагандистів. Видання маскується під західне медіа та поширює проросійські статті, зокрема про переваги російських ракет та ПТРК. Про російський слід у новинах видання свідчать і так звані «темники» для авторів. Зокрема, на початку статті «Російські військові збили безпілотник-камікадзе» замовники уточнюють, що потрібно позитивно висвітлювати Трампа, республіканців, росію, а Україну, війну, Байдена — негативно.
Скриншот статті з «темниками»
Також у назві видання немає наголосів, притаманних французькій мові. Так, правильно писати не Verite Cachee, а Vérité Caché. До того ж видання з’явилось нещодавно — домен зареєстрували 22 червня 2024 року.
Фактчекери BBC встановили у розслідуванні, що за подібними вкидами стоїть мережа російських вебсайтів, які маскуються під місцеві видання. Одним із керівників мережі фейкових вебсайтів, що пишуть про «розкішне життя Зеленських», є Джон Дуган — колишній поліціянт із Флориди, який наразі проживає у москві.
Щодо «новини» про покупку Зеленською нового авто, дилер Bugatti Paris на своїй офіційній інстаграм-сторінці спростував цю інформацію. Він зазначив, що у рахунку-фактурі не вказані юридичні деталі, а ціна на авто не відповідає дійсності. Також опис послуг є неточним та суперечливим, а візуальне оформлення документа застаріле. До того ж випуск Bugatti Tourbillon анонсували 20 червня, але поставки клієнтам почнуться лише з 2026 року. Ціна авто стартує від €3,8 млн.
У відкритих джерелах, зокрема на сайті Bugatti Paris, немає згадок про працівника автосалону з іменем Жак Бертен. Пошук за ніком jacques_bertin_Is в інстаграмі показав, що акаунта з подібним ніком уже не існує, імовірно його видалили або перейменували. Також на момент публікації фейку акаунт Бертена мав лише 4 публікації, перша з яких з’явилась у кінці червня цього року.
Скриншот результатів пошуку
Аналіз скриншоту відео з «працівником» автосалону показав, що відео створили за допомогою штучного інтелекту. Зокрема, обличчя має гіршу якість зображення та розмитість, рухи очей та рота виглядають неприродно, нібито на обличчя додатково наклали фільтр.
Скриншот перевірки на ШІ. Джерело: Is it AI?
Раніше ми спростовували фейк, нібито Олена Зеленська витратила $1,1 млн на дорогоцінні прикраси ювелірного дому «Cartier» у США.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний