ФЕЙК: Після операції «Павутина» в ЗСУ почастішали випадки дезертирства — ISW

ФЕЙК: Після операції «Павутина» в ЗСУ почастішали випадки дезертирства — ISW

11 Червня 2025
FacebookTwitterTelegram
86

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta 

У мережі поширюють відео, нібито створене Інститутом вивчення війни (ISW). У ньому йдеться, що після операції СБУ «Павутина» в ЗСУ почастішали випадки дизертирства. Експерт Білл Крістол пояснив це явище як «точку емоційного виснаження», коли агресивні дії проти ворога не підвищують бойовий дух, а мають протилежний ефект. 

Це фейк. ISW не публікував такого відео — воно не відповідає стилістиці та формату офіційних матеріалів організації. Згадану цитату Білла Крістола вигадали. 

Скриншот допису

1 червня 2025 року Служба безпеки України провела операцію «Павутина» з ураження FPV-дронами стратегічної авіації на чотирьох російських аеродромах. За даними СБУ та Генштабу ЗСУ, втрати росії становлять 41 літак. Незалежні OSINT-аналітики наразі підтвердили 22-23 знищені літаки.  

Ми перевірили сайт та соцмережі ISW і не виявили там цього відео. До того ж його оформлення відрізняється від справжніх cюжетів: для організації нетиповий формат роликів без спікерів чи їх закадрового голосу на зображеннях. Також в останніх відео ISW логотип аналітичного центру у правому верхньому кутку не прикріплюють. 

Вгорі оформлення фейкового відео, внизу — справжнього ролика ISW

Крім того, наприкінці справжніх роликів з’являється екран із логотипом ISW без повної назви центру, надписом «Donate Today» та посиланням на сайт, у якому використовують і малі, і великі літери. У підробленому сюжеті додали логотип із повною назвою центру, посилання на соцмережі та декоративні лінії, а адресу сайту вказали виключно малими літерами. 

Вгорі оформлення фейкового відео, внизу — справжнього ролика ISW

У відео зазначають, нібито коментар щодо зростання кількості дезертирств після операції «Павутина» дав «експерт Інституту» Білл Крістол. Крістол — відомий політичний оглядач і член ради директорів ISW, але він не є аналітиком інституту.  

На своїй сторінці у соцмережі X він зазначає, що є директором організації Defending Democracy Together, співредактором The Bulwark та ведучим власного інтерв’ю-проєкту. Попри щоденну активність на сторінці, жодних прямих згадок про операцію «Павутина» у його дописах немає. Натомість 1 червня, у день її проведення, він опублікував цитату Вінстона Черчилля про героїзм Фінляндії, додавши: «Хоробра Україна заслуговує на таку ж шану, яку Черчилль висловив Фінляндії у січні 1940 року…».  

На момент написання матеріалу на сайті Офісу Генерального прокурора, де зазвичай публікують кількість відкритих кримінальних справ, зокрема за статтями «Дезертирство» та «Самовільне залишення військової частини або місця служби», немає даних за червень. Остання опублікована інформація датується січнем-травнем 2025 року.  

Раніше ми вже неодноразово спростовували фейки, поширені під логотипом ISW — зокрема, нібито у березні 2025 року дезертирство в ЗСУ сягнуло рекордного рівня, або що Курська операція була найбільш провальною за останні 200 років. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний