ФЕЙК: План поширення нових штамів COVID-19 до 2023 року
Beta

ФЕЙК: План поширення нових штамів COVID-19 до 2023 року

28 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
69

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють таблицю з планом поширення нових штамів SARS-CoV-2 до 2023 року. На зображенні також є логотипи ВООЗ, Всесвітнього економічного форуму, Фонду Білла та Мелінди Гейтс та Університету Джона Хопкінса, так автори дописів натякають, що саме ці організації запланували пандемію.

Зображення, що поширюють у соцмережах

Утім, це — фейк. Його вже спростовували незалежні фактчекери з Associated Press, Reuters та Full Fact.

ВООЗ, Всесвітній економічний форум та Фонд Мелінди Гейтс підтвердили у коментарях Associated Press та Reuters, що не мають жодного стосунку до цього документу.

Крім того, вказані в таблиці дати не співпадають із реальними датами, коли було виявлено вже відомі штами. Наприклад, у таблиці вказано, що Delta з’явиться у червні 2021 року, хоча насправді перші зразки штаму Delta зафіксували ще в жовтні 2020 року. Штам Eta зафіксували у березні 2021 року, а в таблиці вказаний вересень 2021. Аналогічна ситуація і з штамами Iota, Kappa та Lambda — вони вже відомі науковцям. Iota виявили у березні 2021 року, а згідно з даними таблиці це мало б статися лише в листопаді 2021. Штам Kappa вперше зафіксували у квітні 2021, а в таблиці вказаний грудень 2020. Штам Lambda відомий із червня 2021 року, однак згідно з таблицею він мав би з’явитися лише в січні 2022 року.

Ми неодноразово спростовували фейки про те, що пандемію запланували, наприклад, тут, тут, тут і тут.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний