ФЕЙК: Почався процес передачі українських територій Польщі

ФЕЙК: Почався процес передачі українських територій Польщі

27 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
868

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

Російські медіа пишуть, ніби розпочався процес «передачі українських територій Польщі». Йдеться про законопроєкт про особливий статус польських громадян в Україні. «Мрія поляків щодо повернення своїх раніше втрачених територій стає реальністю», — цитують російські ЗМІ екснардепа Іллю Киву, якому в Україні висунули підозру в державній зраді та оголосили в міжнародний розшук. 

Це фейк: законопроєкт про особливий статус польських громадян в Україні не передбачає поділ українських територій чи їхню передачу іншим країнам. Конституція України визначає, що суверенітет України поширюється на всю її територію, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. 

Щодо закону про особливий статус польських громадян в Україні, то президент дійсно вніс відповідний законопроєкт до Верховної Ради 11 липня в рамках дотримання принципу взаємності міжнародного права. Він приймається у відповідь на закон про допомогу громадянам України, прийнятий Польщею у березні. Жодних положень, які б передбачали передачу українських територій Польщі, у ньому немає. Обидва закони лише передбачають надання українцям та полякам наступних прав у сусідній країні:

  • легально перебувати в країні впродовж 18 місяців;
  • отримати персональний номер PESEL (українці у Польщі)/ отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків (поляки в Україні);
  • влаштуватися на роботу;
  • отримувати соціальну допомогу у разі потреби;
  • відкривати та вести бізнес;
  • користуватися державною системою охорони здоров’я на тих же засадах, що й громадяни країни;
  • здобувати освіту в країні на рівні з її громадянами, зокрема за рахунок бюджетних коштів.

Раніше ми вже спростовували фейки про нібито плани Польщі захопити українські території. Проєкт EUvsDisinfo також фіксував численні фейки, нібито поляки розпалюють націоналістичні настрої в Україні, щоб анексувати Львів, або Польща хоче розчленувати Україну і відновити Польську імперію. EUvsDisinfo наголошують, що мета цього наративу — представити Польщу як державу з імперськими амбіціями. 

Польський уряд наголошує, що подібні заяви є частиною російської дезінформаційної кампанії проти Польщі, аби спровокувати неприязнь між поляками та українцями і знецінити імідж країни на світовій арені. 

Насправді Польща дотримується міжнародного права щодо державних кордонів, повністю підтримує незалежність і територіальну цілісність України. Польща була першою країною, яка визнала незалежність України в 1991 році. Жодна сусідня держава, крім російської федерації, не порушувала територіальну цілісність України.

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Польща надає системну допомогу Україні у військовій, економічній та гуманітарній сферах, прийняла найбільшу кількість українських біженців та лобіювала членство України в ЄС.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний