ФЕЙК: Польща планує «м’яку анексію» України

ФЕЙК: Польща планує «м’яку анексію» України

26 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
2133

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі вкотре поширюють наратив, що Україна відмовляється від суверенітету, розвиваючи свої відносини з Польщею, а Польща тим часом планує «м’яку анексію» українських територій. Користувачі стверджують, що новий український законопроєкт дозволить полякам обіймати виборні посади, посади в органах державної та судової влади, на оборонних підприємствах  мати доступ до секретних даних. Крім того, польська поліція нібито отримає право стежити за правопорядком в Україні.

Також у публікаціях вказують, що Польща зі схвалення США планує ввести війська в західні області України. Плани про окупацію висловив начебто сам президент Польщі, коли згадував про зникнення кордонів між Польщею та Україною.

Як доказ зневаги поляків до України користувачі додають фото нібито герба одного з польських міст, де зображений обезголовлений чоловік із чубом, якого називають запорізьким козаком.

Скриншот публікації

Проте це — неправда. Польща не планує анексувати Україну, а Україна не збирається надавати полякам право голосу чи право обіймати державні посади.  Герб, про який йдеться у дописі, насправді належить угорському, а не польському місту.

«Польський герб із запорізьким козаком»

Ми вирішили перевірити «герб польського міста» за допомогою пошуку зображень у Google. На сайті угорського цифрового архіву зображень вказано, що це герб угорського міста Гойдунанаш (Hajdúnánás). На ресурсах місцевої влади Гойдунанаша та порталі національних символів Угорщини теж можна знайти цей герб.

В описі герба вказують, що угорський лицар тримає в руках голову турка. На гербах інших угорських населених пунктів теж можна побачити воїнів із чубами — вбитих чоловіків там теж називають турками. 

Герби Гайдудороґа та Габорьяна в Угорщині

В Османській імперії, частина якої розташовувалася на території сучасної Туреччини, чоловіки, як правило, голилися налисо. Також на маківці голови турки могли залишити невеликий пучок волосся, схожий на чуб. У Середньовіччі Угорщина неодноразово воювала з Османською імперією, тож, вочевидь, ці історичні події вплинули на символіку сучасної Угорщини. 

«М’яка анексія» України

Польські громадяни не отримають привілеї, перераховані в публікації.

22 травня 2022 року Володимир Зеленський анонсував внесення до парламенту законопроєкту про особливий правовий статус громадян Польщі в Україні. Президент України заявив, що новий законопроєкт буде аналогічним польському закону про допомогу громадянам України, який надав біженцям права на легальне проживання, працевлаштування, ведення бізнесу, навчання, отримання медичної допомоги та соціальних гарантій. У Польщі не надавали українським біженців право голосу, право обіймати посади в державних органах та підприємствах чи право доступу до секретної інформації.

11 липня текст законопроєкту опублікували на сайті Верховної Ради. Його положення дійсно схожі на польский закон, у пропозиціях президента немає нічого про надання полякам права голосу, можливостей обіймати державні посади тощо.

Раніше VoxCheck уже спростовував фейки про «плани Польщі» окупувати західні області України та про «натяки президента Польщі» анексувати Україну. Насправді ж ці твердження абсолютно безпідставні, Польща є надійним та послідовним партнером України, який поважає її територіальну цілісність та суверенітет.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний