ФЕЙК: Польща створює польсько-литовсько-українські підрозділи для анексії заходу України — путін

ФЕЙК: Польща створює польсько-литовсько-українські підрозділи для анексії заходу України — путін

21 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
326

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російський диктатор знову поширює наративи про нібито бажання Польщі анексувати частину України. У своєму новому виступі він додає, що росії відомо про створення польсько-литовсько-українських підрозділів на кордоні з Білоруссю. Це начебто означатиме початок «відторгнення західних областей України на користь Польщі».

Це черговий фейк кремлівської пропаганди, яка постійно намагається посіяти ворожі настрої між Україною, Польщею та Литвою. Литовсько-польсько-українську бригаду створили у 2014 році, однак вона не бере безпосередню участь у війні. Польща та Литва не прагнуть анексувати території України.

Скриншот допису

Для чого росія поширює наратив про анексію Польщею частини України?

По-перше, Польща та країни Балтії підтримують Україну у бажанні вступити до НАТО та ЄС, а також надають військову допомогу. Тоді як своїми заявами путін намагається зіпсувати польсько-українські та литовсько-українські відносини. Для підсилення своєї інформаційної кампанії рф використовує не лише власних пропагандистів, а й так званих «західних експертів» або підконтрольні медіа за кордоном. Так, у рамках моніторингу іноземних ЗМІ ми виділили 12 польських медіа, які системно поширюють пропаганду рф. Зокрема автор статті  пропагандистського польського медіа Myśl Polska пише, начебто Україна становить небезпеку для Польщі. 

По-друге, президент росії від початку вторгнення розповідає, нібито рф воює не з Україною, а з «колективним Заходом» або НАТО. Також путін звинувачує Захід у нібито «провокуванні» росії. Таким чином, російський диктатор намагається перекласти відповідальність за вторгнення саме на країни Заходу. Водночас президент росії не надає жодних реальних доказів того, що Польща нібито готується анексувати території України.

Як реагують країни Заходу?

На заяви путіна одразу відреагували у Литві. Голова Комітету з національної безпеки й оборони Сейму Литви Лаурінас Кащюнас наголосив, що заяви путіна є абсурдними. За словами Лаурінаса Кащюнаса, росія намагається створити ще один наратив про зовнішнього ворога.

Важливо зазначити, що 16 березня міністр оборони Польщі Маріуш Блащак на зустрічі міністрів оборони НАТО в Брюсселі справді представив проєкт створення миротворчої місії для війни в Україні. Контингент мав складатися із декількох країн-членів НАТО. Натомість генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг підкреслив, що НАТО не надсилатиме свої війська або літаки в Україну. Генсек зазначає, що участь військ НАТО у війні в Україні «спричинить ще більше страждань, смертей та руйнувань». Водночас проєкт створення миротворчої місії від міністра оборони Польщі не передбачав окупацію територій України. 

У 2022 році прессекретар міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарін спростовував повідомлення російських посадовців про нібито плани Польщі захопити Україну. За його словами, пропаганда про анексію територій повторюється впродовж декількох років та особливо набула поширення після повномасштабного вторгнення рф. 

До того ж Польща засудила анексію росією українських територій та заявила про повагу до суверенітету України. Своєю чергою країни ЄС та НАТО також висловлюють підтримку Україні та визнають її суверенітет у межах міжнародно визнаних кордонів. 

Схожі фейки, які росія поширювала раніше

Раніше пропагандисти неодноразово поширювали схожі фейки, а також додавали «докази» планів Польщі окупувати частину України. У квітні 2023 року кремлівські медіа публікували новину, що у Польщі набирають литовсько-польсько-український корпус для відправлення на війну в Україні. Як «доказ» використали фото презентації, на якій можна побачити майбутню бригаду. 

Утім, пропагандисти посилаються на проросійське польське видання Niezalezny Dziennik Polityczny, яке системно ширить дезінформацію. Синій шеврон з презентації, на яку посилаються росіяни, справді належить Литовсько-польсько-українській бригаді. Однак формування створили ще у 2014 році, бригада бере участь у різних навчаннях, але не воює безпосередньо у гарячих точках. Ба більше, підрозділ не знаходиться в Україні, його постійне місце дислокації — Люблін, Польща.

VoxCheck раніше вже спростовував неправдиві повідомлення, начебто Анджей Дуда натякав на окупацію українських територій Польщею. Насправді пропагандисти неправильно переклали слова президента Польщі, адже той мав на увазі  розвиток політичних, економічних, культурних відносин з Україною. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний