ФЕЙК: Протипандемічні заходи — псевдорелігійний культ

ФЕЙК: Протипандемічні заходи — псевдорелігійний культ

31 Січня 2022
FacebookTwitterTelegram
815

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють статтю, в якій стверджують, що:

  • Протипандемічні заходи — псевдорелігійний культ, а сама хвороба COVID-19 — частина доктрини.
  • Вакцинація — непідкріплена аргументами, і входить в категорію релігійно-догматичних обрядів.
  • Карантинні обмеження необґрунтовані.
  • Вакцинація дітей необґрунтована.
  • Немає сенсу в ревакцинації.
  • Невідомо, чим небезпечний варіант SARS-Cov-2 Омікрон.

Однак, це — фейк, далі пояснюємо чому.

Протипандемічні заходи, як і COVID-19, — не псевдорелігійний культ і не частина доктрини

Культ — це група або рух, зазвичай авторитарний за характером, об’єднаний спільною прихильністю до харизматичного лідера чи ідеології. Культ має систему переконань, яка містить відповіді на всі життєві питання і пропонує особливе рішення, яке можна отримати, лише дотримуючись правил лідера. Це вимагає високого рівня відданості принаймні деяких членів. 

Прикладом культу є “Сім’я” Чарльз Менсон, який у 1968 році сформував свою «Сім’ю» злочинців. Менсон думав, що в 1969 році відбудеться апокаліптична расова війна між білими та чорними, після якої новим світом буде правити комуна. Коли цього не сталося, Менсон відправив своїх послідовників на низку вбивств, щоб «показати чорношкірим, як це робити», але жертвами Менсона були ті, хто не допоміг йому в музичній кар’єрі.

Доктриною прийнято вважати систему переконань, якої дотримується і якої навчає інших певна група людей. Наприклад, християни дотримуються християнської доктрини. Політична партія має свою доктрину, яка визначає її цілі в державних і суспільних змінах.

Однак протипандемічні заходи не є культом чи доктриною. Насамперед, пандемія COVID-19 не має лідера і не є ідеологією — існування та загроза для здоров’я SARS-CoV-2 доведена. А заходи, рекомендовані ВООЗ для боротьби з поширенням вірусу, мають наукове обґрунтування. Більше того, у людей є вибір дотримуватися заходів чи ні — звісно, зваживши всі фактори, включно із покаранням, яке тягне за собою порушення законів, спрямованих на боротьбу з пандемією. 

Вакцинація не є релігійно-догматичним обрядом

Догма — це переконання або набір переконань, які приймають члени групи, не піддаючи це переконання сумнівам чи критичним питанням. Вакцинація не є догмою насамперед тому, що до оцінки її ефективності підходять критично. Перед тим, як вакцину схвалюють до застосування, вона проходить низку етапів тестування. Якщо на якомусь із них вакцина виявляється небезпечною або неефективною у достатній мірі, розробку такої вакцини припиняють. Як VoxCheck вже пояснював раніше, вакцинація є ефективним методом боротьби із масовими захворюваннями. Наприклад, вакцинація допомогла побороти натуральну віспу. ВООЗ наголошує на ефективності вакцин проти COVID-19 та закликає щепитися, щоб скоротити кількість госпіталізованих та кількість смертей.

Карантинні обмеження тримають поширення вірусу під контролем

Найефективнішими нефармацевтичними заходами у боротьбі з COVID-19 є комендантська година, локдаун, закриття та обмеження доступу до місць, де люди збираються в малими або великими групами протягом тривалого періоду часу. Це включає скасування зборів малих груп осіб (закриття магазинів, ресторанів, зборів до 50 осіб, обов’язкова робота на дому тощо) та закриття навчальних закладів.Такі обмеження скорочують кількість фізичних контактів, а відповідно і кількість потенційних інфікувань. 

Країни, що запровадили локдаун, на відміну від тих, які цього не зробили, скоротили кількість випадків захворювання. Локдаун як засіб протидії поширенню хвороб використовують з часів епідемій чуми, і він досі залишається ефективним. На ранніх стадіях пандемії у Новій Зеландії, Франції, Іспанії, Німеччині, Нідерландах, Італії та Великобританії накази про локдаун з подальшим поступовим послабленням обмежень дозволили швидко зменшити кількість інфікованих. 

І навпаки, у Швеції, де не було локдауну, та США, де запровадження локдауну залежало від штатів, було порівняно більше інфікованих. Карантинні обмеження допомогли виграти час для медичних систем. Звісно, є приклади не найефективніших обмежень, як-от заборона відвідувати парки, яка діяла в Україні на початку пандемії. Але обмежувальні заходи, які скорочують кількість фізичних контактів, є необхідними, щоб тримати поширення вірусу під контролем і не перевантажувати медичну систему.

Вакцинація дітей захищає від COVID-19 і дітей, і дорослих

МОЗ України рекомендує щепити від COVID-19 дітей від 12 років за наявності усіх рутинних щеплень. Сюди входять і ті діти, які не належать до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19. Крім того, вакцинація дітей зменшить передачу вірусу іншим, в тому числі і літнім людям. Діти мають легший перебіг хвороби, ніж дорослі, коли інфікуються, тому вони рідше проходять ПЛР-тестування. Через це діти більш схильні бути носіями вірусу і передавати його іншим. В Ізраїлі друга хвиля пандемії почалася незабаром після повторного відкриття шкіл. Рекомендують вакцинувати дітей і в інших країнах. У США, в Ізраїлі — від 5 років, у Британії, у Німеччині — від 12 років. ВООЗ рекомендує вакцинацію дітей і підлітків.

Ревакцинація проти COVID-19 є необхідною, оскільки імунітет з часом слабшає 

Ревакцинація — повторне введення вакцини чи анатоксину з метою підтримання штучного імунітету в людини до певних інфекційних хвороб. 

Наразі відомо, що ефективність первинного вакцинального комплексу проти COVID-19 у запобіганні інфікуванні та серйозному перебігу хвороби зменшується. Особливо це стосується людей, старших 65 років. 

В Україні дозволене бустерне щеплення (ревакцинація) для всіх громадян від 18 років. Крім того, для тих, чия імунна система могла не сформувати належний захист після двох доз, доступна додаткова доза вакцини через 28-90 днів після другої дози. Сюди належать люди з імунодефіцитами, деякими формами онкології, після трансплантації органів, та особи, які проходять імуносупресивну або імуномодулюючу терапію. Ця доза необхідна для того, щоб убезпечити людей з ослабленим імунітетом. Після додаткової дози вони теж зможуть отримати бустерну дозу.

Варіант SARS-Cov-2 Омікрон — небезпечний

ВООЗ класифікує штам Омікрон B.1.1.529 як “варіант, який викликає занепокоєння”.  Глава ВООЗ застеріг, що не варто називати Омікрон “м’яким”, враховуючи зростання випадків COVID-19. Цей варіант має набагато більше мутацій, ніж інші варіанти SARS-Cov-2, включно з такими мутаціями, які відповідають за передачу. Попередні дані на основі темпів зростання випадків захворювання в Південній Африці свідчать про швидку передачу Омікрону, а також про більшу ймовірність інфікування і повторного зараження. 

Попередні дані нерецензованих досліджень (їх оприлюднили вже після статті, яку ми спростовуємо) свідчать, що ефективність первинного вакцинального комплексу вакцинами від AstraZeneca, Johnson & Johnson, Moderna, Pfizer-BioNTech значно нижча від інфікування та симптоматичного захворювання, викликаного Омікроном, у порівнянні з варіантом Дельта. Наголошують, що бустерна доза посилює імунітет до варіанту Омікрон. 

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний