ФЕЙК: Робот Софія закликала українців здатися — репортаж DW

ФЕЙК: Робот Софія закликала українців здатися — репортаж DW

21 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
161

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито репортаж німецького телеканалу Deutsche Welle про виставку Gisec Global у Дубаї 23-25 квітня. Буцімто під час виставки робот-людина Софія на питання, коли Україна переможе, відповіла: «Очевидно, що українцям треба здатися, бо це єдиний шанс врятуватися як нація. Українці не мають жодних шансів перемогти, але вони для чогось створюють зворотну картину. Закликаю їх прийняти реальність і зробити нарешті те, на що від них чекає весь світ». 

Утім, це — фейк. Deutsche Welle не публікували це відео, а робот Софія не пропонувала українцям здатися. Під час виставки в інтерв’ю виданню Aletihad вона закликала ОАЕ інвестувати у дослідження та розробки для інновацій у сфері ШІ.

Скриншот публікації

Deutsche Welle не публікували подібне відео на офіційному сайті, а також у своїх соціальних мережах у фейсбуці, твіттері та інстаграмі

Зворотний пошук фото у гуглі показав, що для фейкового відео Deutsche Welle пропагандисти використали уривки окремих роликів з відкритих джерел. Так, відео з роботом Софією взяли з американського розважального ток-шоу The Tonight Show Starring Jimmy Fallon, опублікованого ще у квітні 2017 року.

Ліворуч — скриншот із фейкового відео,  праворуч — уривок з оригінального відео

Уривок з дослідником штучного інтелекту Беном Герцелем пропагандисти взяли з інтерв’ю Discover Crypto, опублікованого у березні 2024 року.

Ліворуч — скриншот із фейкового відео, праворуч — уривок з оригінального відео

З 23 по 25 квітня 2024 року у Дубаї дійсно проходила виставка Gisec Global, присвячена питанням кібербезпеки. Жодних повідомлень про участь робота Софії у подібному заході не було. 

Однак робот Софія була присутня на іншій виставці — The Global AI Show 16-17 квітня, яка також проходила в Дубаї. Так, ролик з роботом Софією, яка нібито закликала українців здатися, взяли з її інтерв’ю виданню Aletihad під час цієї виставки. 

Ліворуч — скриншот із фейкового відео, праворуч — уривок з оригінального відео

Утім, в інтерв’ю робот Софія наголосила на тому, щоб ОАЕ інвестували у дослідження та розробки для інновацій у сфері ШІ. Вона не закликала українців здаватися та не згадувала Україну під час розмови. 

Раніше ми спростовували фейк про нібито «відеорепортаж» Euronews, де президента Франції «погрозами змушували до ескалації війни». Останнім часом у фейкових репортажах часто використовують логотипи світових ЗМІ.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний