ФЕЙК: Російські війська не вчиняють злочинів у Херсонській та Запорізькій областях

ФЕЙК: Російські війська не вчиняють злочинів у Херсонській та Запорізькій областях

14 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1574

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що російська армія нібито не вчиняє злочинів в окупованих населених пунктах на Херсонщині та Запоріжжі (Херсон, Бердянськ, Мелітополь тощо). Цю інформацію почали розповсюджувати у Facebook щонайменше з 6 квітня 2022 року після того, як стали відомі факти масових вбивств цивільних у Київській області під час російської окупації. Подібні повідомлення продовжили поширювати й у травні.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Проте це — фейк. Насправді відомо про численні злочини російської армії на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей. 

По-перше, при розгляді злочинів росіян на окупованих територіях слід враховувати, що ні українські медіа, ні українські посадовці не мають повного доступу до інформації про ситуацію в областях. Тому про повний перелік злочинів у захоплених населених пунктах стане відомо лише після їхньої деокупації.

По-друге, навіть за таких обмежених умов постійно надходить інформація про масові злочини армії рф: викрадення людей, катування, зґвалтування, нанесення ушкоджень та вбивства. Ось лише кілька прикладів:

 • 24 лютого: під Новою Каховкою (Херсонська область) російські військові розстріляли 5 цивільних.
 • 5 березня: у Запорізькій області росіяни вбили 2 цивільних.
 • 11 березня: російські окупанти викрали мера Мелітополя (його вдалося звільнити 16 березня). Також були випадки викрадення в Херсонській області: мер Скадовська (16 березня), ексголова Херсонської ОДА (9 квітня), голова Бехтерської громади на Херсонщині.
 • 12 березня: за словами журналіста Костянтина Риженка, в окупованому Херсоні російські силовики почали переслідувати та затримувати українських активістів, журналістів та колишніх військових. Про ці ж злочини повідомляли й в Запорізькій області.
 • 21 березня: російські військові силою розігнали мирний протест у Херсоні. Щонайменше одного протестувальника затримали, кілька людей отримали поранення. Те саме повторювалося під час наступних акцій: наприклад, 27 квітня росіяни знову застосували силу, у результаті 4 людей отримали травми.
 • 2 квітня: росіяни поранили 4 цивільних, які вийшли на протест в Енергодарі (Запорізька область).
 • 7 квітня: голова військової адміністрації Кривого Рогу повідомив, що російські окупанти зґвалтували 16-річну вагітну дівчину та 78-річну жінку на Херсонщині.
 • 12 квітня: у селі Правдине на Херсонщині окупанти вбили 7 цивільних.
 • 20 квітня: голова Херсонської обласної військової адміністрації (ОВА) заявив, що українці, які евакуюються з Херсонщини в Дніпропетровську область, повідомляють про російські злочини: жорстоке поводження, побиття, викрадення, зґвалтування жінок.
 • 30 квітня: на Херсонщині від російських тортур загинув Назар Кагальняк, колишній військовий.
 • 30 квітня: Запорізька ОВА повідомила, що станом на 28 квітня в Запорізькій області окупанти викрали 213 цивільних, 88 з яких досі перебувають у полоні.
 • 6 травня: за словами постійної представниці президента України в Криму Таміли Ташевої, на окупованих територіях Херсонської області росіяни утримують та катують у підвалах приблизно 500 людей. Крім того, у мережі вже з’явилися відео з жертвами катувань.
 • 12 травня: війська рф ввечері обстріляли з артилерії мирну колону переселенців, яка виїжджала з Херсонської області. Кілька цивільних отримали поранення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний