ФЕЙК: СБУ викопує трупи цивільних на Харківщині — готує провокацію проти росії

ФЕЙК: СБУ викопує трупи цивільних на Харківщині — готує провокацію проти росії

18 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
677

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа пишуть про «нову масштабну антиросійську провокацію» українських спецслужб. Йдеться, нібито представники Служби безпеки України та Державного бюро розслідувань влаштували розкопки могил у селах Харківської області, де були поховані місцеві, які загинули природною смертю під час російської окупації. Українські спецслужби нібито понівечили їхні тіла та скинули в ями, щоб створити «фальшиві докази» воєнних злочинів російської армії. 

Про це, не надаючи жодних доказів чи підтверджень, повідомили у російському міноборони. Пропагандисти вказують, що ці «провокації» потрібні Україні для того, щоб «західні спонсори не перестали надавати допомогу». 

Це — типовий фейк кремлівських пропагандистських кампаній, спрямований на заперечення воєнних злочинів російської армії в Україні. Українська влада не має жодних потреб влаштовувати «провокації»: звірства російської армії визнають та документують міжнародні організації, зокрема Міжнародний кримінальний суд (МКС), ООН, ЄС, та окремі держави-члени.

Приклад фейкової публікації 

Російські посадовці та медіа систематично заявляють про «постановки» чи «провокації української влади» на територіях, де згодом виявляють загиблих внаслідок звірств російської армії. Раніше VoxCheck спростовував схожий кремлівський фейк про те, що масові поховання цивільних в Ізюмі на Харківщині — це «постановка українських лікарів». 

Розслідуванням воєнних злочинів росії і так займаються на міжнародному рівні — Україна не має причин «влаштовувати провокації» 

Генеральна прокуратура України, 13 держав-членів ЄС і Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду відкрили розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних в Україні. За підтримки Євроюсту та Європолу також створили Спільну слідчу групу ЄС (JIT), до якою увійшли Україна, Польща, Литва, Латвія, Естонія та Словаччина. 

ЄС також фінансово підтримує МКС: ще у липні Єврокомісія анонсувала виділення 7,25 млн євро на підтримку його розслідувальних можливостей. Високий представник Єврокомісії Жозеп Боррель тоді наголосив: «Злочини, скоєні під російською окупацією, не можуть бути безкарними. Розслідування Міжнародного кримінального суду мають вирішальне значення для забезпечення відповідальності та справедливості за жахливі злочини, скоєні в Україні». У ЄС також наголошували, що прагнуть притягнути російських керівників до відповідальності за грубі порушення міжнародного права в Україні.

Ще у вересні 2022 року Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан у виступі на Раді безпеки ООН заявляв, що його група має достатні підстави вважати, що в Україні було справді скоєно воєнні злочини. Він спростував заяви представників рф, ніби свідчення злочинів — це «імітація».

У ООН створили Незалежну міжнародну слідчу комісію по Україні, її уповноважили розглядати події у Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській областях наприкінці лютого та в березні 2022 року (під час російської окупації). Після розслідування Слідча комісія заявила про воєні злочини, задокументовані на окупованих росією територіях, а саме: страти без розгляду, незаконні ув’язнення, тортури, жорстоке поводження, зґвалтування та інші види сексуального насильства. 

Генпрокурор України Андрій Костін повідомляв, що станом на вересень 2022 року українська прокуратура задокументувала вже 34 000 воєнних злочинів, скоєних росіянами в Україні.

Звіти неурядових організацій

Про воєнні злочини російської армії повідомляли й неурядові організації, зокрема Human Rights Watch. У звіті за 2022 рік вказують: «На окупованих ними територіях російські або пов’язані з росією сили вчиняли явні воєнні злочини, включаючи тортури, страти без судочинства, сексуальне насильство та насильницькі зникнення».

Після того, як українські сили деокупували Харківщину, в Інституті вивчення війни (ISW) заявили, що масові поховання і російські катівні свідчать про те, що росіяни скоюють воєнні злочини на всіх окупованих територіях. В ISW припускають, що українські військові під час звільнення окупованих населених пунктів продовжуватимуть знаходити докази російських воєнних злочинів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний