ФЕЙК: Серед військових 103-ї бригади ЗСУ поширюється лептоспіроз

ФЕЙК: Серед військових 103-ї бригади ЗСУ поширюється лептоспіроз

25 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
481

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють повідомлення, що лікар-епідеміолог Ярослав Бойченко розповів українським медіа про 8 випадків захворювання на лептоспіроз на Львівщині. Зокрема хвороба також поширилася нібито серед військових 103-ї окремої бригади Територіальної оборони ЗСУ.

Це — фейк. У статті немає жодної згадки про військових, зокрема зі 103-ї окремої бригади ТрО ЗСУ, а опис хворих на лептоспіроз вказує на те, що вони є цивільними особами.

Скриншот публікації

Із липня 2023 року російські медіа та телеграм-канали запустили хвилю дезінформації про 103-тю окрему бригаду ТрО ЗСУ. Спершу пропагандисти заявляли, нібито військові сидять в тилу, а не воюють на передовій. Пізніше повідомляли, що саме через військового зі 103-ї бригади на Львівщині поширилося захворювання на гепатит В. У попередніх випусках ми також спростовували смерть військового 103-ої бригади від рук так званих «чорних трансплантологів». 

Цього разу росіяни поширюють скриншот зі статті «Суспільного», у якій розповідають про чотирьох пацієнтів, госпіталізованих у Львівську обласну інфекційну лікарню з діагнозом лептоспіроз. Також лікар-епідеміолог Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України Ярослав Бойченко зазначив, що впродовж 2023 року зафіксовано 8 випадків захворювання на Львівщині. Однак у статті немає жодної згадки про військових, зокрема зі 103-ї окремої бригади ТрО ЗСУ. В інших матеріалах також немає інформації про випадки зараження серед військовослужбовців.

Станом на 21 серпня 2023 року у Львівській обласній інфекційній лікарні на лікуванні перебуває 8 хворих на лептоспіроз. Більшість пацієнтів — мешканці Стрийського району, Дрогобича та Моршина. З опису пацієнтів в українських медіа зрозуміло, що це цивільні, а не військові: до зараження вони купалися в забруднених водоймах або прибирали в підвалах чи інших господарських приміщеннях без засобів захисту.

Лептоспіроз — інфекційна хвороба, збудником якої є інфіковані тварини, здебільшого гризуни, комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.). Хвороба не передається від людини до людини. Зараження можна підхопити під час купання, ловлі риби або її розведенні у заражених водоймах, сінокосі на зволожених територіях, при догляді за хворими та інфікованими тваринами тощо. Інфекція потрапляє в організм людини через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот).

Згідно з останніми даними від Центру громадського здоров’я, за перші пів року 2023 року в Україні зафіксували 41 випадок лептоспірозу, тоді як за аналогічний період у 2022 році — 32 випадки. Загалом минулого року зареєстрували 141 випадок. Захворюваність переважно зростає навесні та влітку, коли люди проводять більше часу біля водойм. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний