Фейки щодо системи охорони здоров’я: мешканці Львівщини відмовилися здавати кров на потреби військових. Випуск № 45

Фейки щодо системи охорони здоров’я: мешканці Львівщини відмовилися здавати кров на потреби військових. Випуск № 45

Photo: ua.depositphotos.com / roibu
4 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
1130

Російські телеграм-канали поширювали інформацію, нібито мешканці Львівщини відмовилися здавати кров на потреби військових. Більшість донорів покинули центр, коли дізналися, що військові 103-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ начебто працюють в тилу, а не на полі бою. Користувачі мережі не оминули й тему трансплантології та заявили про смерть українського військового від рук так званих «чорних трансплантологів».

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Мешканці Львівської області відмовилися здавати кров на потреби військових

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що у містечку Городок на Львівщині цивільні відмовилися здавати кров на потребу військових. Під час акції також нібито сколихнувся скандал між донорами та бійцями 103-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ. Як пишуть пропагандисти, військові начебто є штабними працівниками та мобілізувалися, аби «захищати Львівщину від “Вагнера”»

Скриншот публікації

Як насправді?

20 липня 2023 року у місті Городок на Львівщині організували акцію по збору крові для поранених військових. Долучитися до акції могли усі охочі, які не мають протипоказань. За словами співорганізаторки Уляни Гриділь, на місці працював мобільний пункт здачі крові з усім необхідним обладнанням. У такому мобільному автобусі можуть збирати одночасно кров у 4 людей.

Однак у соціальних мережах або ЗМІ ми не знайшли жодної згадки про нібито сварку між цивільними та бійцями 103-ї окремої бригади Сил територіальної оборони. До того ж за 4 години роботи мобільного пункту до здачі крові долучилося 64 людини.

Згідно із законом «Про донорство крові та її компонентів», здача крові в Україні є добровільною. Однак є певні протипоказання. До прикладу, маса тіла донора має бути не менше 50 кг. Також забороняється здавати кров людям із серцево-судинними захворюваннями, хворобами центральної нервової системи, цукровим діабетом, інфекційними або злоякісними захворюваннями. Для здачі крові потрібно звернутися у центр крові будь-якого міста України або зареєструватися онлайн через платформу ДонорUA.

Джерело: ДонораUA

Окрім цього, заяви пропагандистів начебто «десятки військових зі 103-ї окремої бригади перебувають у тилу, а не в Харківській області» — неправда. Військові 103-ї окремої бригади територіальної оборони ЗСУ беруть активну участь у бойових діях. У січні 2023 року деяких бійців бригади нагородили за участь у визволенні населених пунктів Донеччини. Також про 103-тю окрему бригаду у своїх зверненнях неодноразово згадував Президент України та дякував за звільнення окупованих територій. Заявами про сварки військових із місцевими пропагандисти вкотре намагаються дискредитувати ЗСУ. Для підсилення своєї пропаганди, росіяни використали справжні фото, які насправді не підтверджують інформацію про нібито відмову донорів здавати кров. 

Дезінформація: У Львові військовий загинув від рук «чорних трансплантологів»

Користувачі мережі, посилаючись на українські медіа, поширюють інформацію, що у Львові за загадкових обставин помер військовий. Автори допису вказують, що боєць загинув від рук «чорних трансплантологів».

Скриншот допису

Як насправді?

11 липня 2023 року видання «Еспресо.Захід» опублікувало новину під заголовком «У Львові в лікарні за загадкових обставин помер військовий. Родичі підозрюють у причетності медиків». Саме це формулювання могли використати для створення фейку. Проте смерть бійця не є загадковою, у матеріалі вказана причина смерті, загибель не пов`язана з діяльністю «чорних трансплантологів». 

У статті йдеться про те, що військовослужбовець 103-ї окремої бригади ТрО Ярослав Андрушко проходив лікування від алкогольної залежності у Львівському обласному медичному центрі превенції та терапії узалежнень на вул. Кульпарківській. Пізніше за словами родичів його через підозру на інсульт перевели до Лікарні Святого Пантелеймона Першого територіального медичного об’єднання. Однак у лікарні не підтвердили цей діагноз. Натомість в Андрушка виявили гематому і травму черепа та завили, що травма серйозна.

«Лікар Дем’ян Ярославович наголосив на тому, що з такою травмою голови, яку виявили в Ярослава, неможливо прожити більше однієї доби», — повідомили рідні загиблого військового. У висновку судмедексперта вказано, що смерть настала через травму голови від удару тупим предметом».  Цей факт також спростовує тезу про діяльність «чорних трансплантологів». Адже в Україні не проводять операції з трансплантації після біологічної смерті. Цей стан характеризується незворотними змінами в центральній нервовій системі за яких клітини життєво важливих органів відмирають, а будь-які реанімаційні заходи є недієвими. Натомість трансплантацію проводять після констатації смерті мозку, за якого діяльність головного мозку припиняється, а робота роботи серця та дихання підтримується штучно.

Фото висновку судмедексперта 

Мати та брат стверджували, що травми загиблий отримав у медцентрі на вул. Кульпарківській. Вони звернулися з усною заявою до поліції. Родичі повідомили, що 7 липня слідча винесла постанову про відмову визнання потерпілим через відсутність ознак насильницької смерті.

«Еспресо.Захід» звернувся за коментарем до директорки Львівського обласного центру Мирослави Кабанчик. На момент написання статті видання «Еспресо.Захід» не публікувало відповідь директорки.

Джерело: Український центр трансплант-координацїі

Рідні військового не говорили про вилучення органів, про це не згадують у висновку судмедекспертизи. Російські медіа масово поширюють фейки про діяльність «чорних трансплантологів» в Україні. Ці твердження зазвичай ґрунтуються на перекручуванні інформації або відвертому спотворенню фактів. Ми неодноразово пояснювали, що донорство органів в Україні є добровільним, а операції з трансплантації оплачує держава. 

У попередньому випуску спростовували фейк, нібито на українському телебаченні розповіли про роботу «чорних трансплантологів».

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний