ФЕЙК: Швидка приймає виклики виключно військових — відео

ФЕЙК: Швидка приймає виклики виключно військових — відео

24 Жовтня 2024
FacebookTwitterTelegram
112

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, в якому жінка нібито звертається за госпіталізацією чоловіка до служби екстреної медичної допомоги у Сумській області. Там буцімто відмовились везти чоловіка до лікарні, бо є наказ — приймати лише військових. 

Утім, це — фейк. Жінка на відео — проросійська пропагандистка, яка знімалась й в інших відеопостановах. МОЗ не публікувало жодного наказу, який забороняв би службам екстреної медичної допомоги реагувати на виклики цивільних.

Скриншот публікації

Ми вже не раз спростовували відео за участі цієї акторки. Так, раніше вона знімала ролик, нібито її сина, випускника школи, разом із батьком змушували прийти до ТЦК, а також грала роль дружини чоловіка, якого хочуть мобілізувати. Пізніше з’явилося відео, у якому жінка з фейковими довідками від лікаря скаржиться на виховательку дитсадка, яка буцімто вимила її дитині рота з милом за російську мову.

Образ акторки також не змінився. Як у відео про відмову у наданні екстреної швидкої допомоги, так і у попередніх фейкових відео, голос та манера спілкування пропагандистки звучать ідентично.

До того ж згідно з Законом України «Про екстрену медичну допомогу», кожен громадянин України, а також іноземці та особи без громадянства, мають право на екстрену медичну допомогу. Існує також наказ МОЗ від 2021 року, який визначає конкретні стани, при яких бригада екстреної допомоги зобов’язана виїхати на виклик. Першочергово це стосується станів, які становлять пряму загрозу життю та здоров’ю людини. Зокрема, коли людина непритомна, страждає від кровотечі, судоми, травми, яка загрожує життю, раптового розладу дихання тощо. 

У ролику ж акторка не надає конкретної інформації про стан здоров’я чоловіка, а лише наполягає на госпіталізації. Це викликає питання, оскільки диспетчер повинен отримати чітку інформацію про стан людини для прийняття рішення про виїзд бригади. А також має право відмовити, якщо, наприклад, йдеться про стоматологічну допомогу чи виконання планових призначень лікаря, ін’єкцій, інфузійної терапії, перев’язок та ін.

Крім того, на офіційному сайті МОЗ немає жодного наказу, який би зобов’язував бригади швидкої реагувати виключно на виклики військовослужбовців. За законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військові проходять лікування у спеціальних військово-медичних закладах. Проте у невідкладних випадках, а також у разі відсутності за місцем проходження служби військово-медичних закладів охорони здоров’я, відповідних відділень, або спеціального медичного обладнання, допомога військовослужбовцям може надаватись державними або комунальними закладами охорони здоров’я. Це також включає право звернутися за допомогою до екстреної медичної допомоги за номером «103».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний