ФЕЙК: США можуть віддати Польщі Захід України в обмін на погашення боргів Києва перед Варшавою

ФЕЙК: США можуть віддати Польщі Захід України в обмін на погашення боргів Києва перед Варшавою

31 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
480

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ масово поширюють новину, нібито США можуть передати Польщі кілька західних регіонів України в обмін на те, що Варшава візьме на себе фінансові витрати «збанкрутілого уряду України», борги якого становлять $150 млрд. 

Це твердження безпідставне, а польське видання, яке вказують першоджерелом цієї новини, систематично поширює російську пропаганду. 

Статтю «”Подарунок від самого американського диявола”: бійтеся друзів, які лестять вам» авторства Ганни Крамер опублікували на сайті Niezależny dziennik polityczny (NDP). VoxCheck фіксував численні фейки кремлівської пропаганди, які поширює це видання і сама Крамер. Наприклад, Зеленського вона називає «фюрером» та «диктатором», повторює російські фейки про українські обстріли ЗАЕС, а також залякує поляків тим, що їхні податки ще десятки років йтимуть на підтримку України. Крім цього, вона намагається викликати протестні настрої у європейців через те, що антиросійські санкції нібито більше шкодять європейцям, аніж росії. 

Насправді передача західних регіонів України США третій країні фактично неможлива з правової точки зору. Не існує жодних міждержавних договорів чи зобов’язань, які надають Сполученим Штатам право розпоряджатися українськими територіями. Авторка статті не наводить жодних документів, заяв чи інших доказів того, що США принаймні мають такі наміри. 

VoxCheck уже спростовував численні фейки кремля про начебто прагнення Польщі анексувати західні регіони України. Пропагандисти заявляли, що Україна нібито погодилася передати Львів Польщі, що Польща планує окупувати Україну за допомогою миротворчого контингенту, і навіть що польська армія набирає добровольців для захоплення України. 

Так зване «зовнішнє управління» США над Україною та несамостійність України як держави — один з ключових наративів кремлівської пропаганди. У Європейській службі зовнішньополітичної діяльності (проєкт EUvsDisinfo) вказують, що наратив про «втрату суверенітету чи незалежності» однієї країни перед іншою — один з найпоширеніших і може застосовуватися щодо будь-яких країн. Наприклад, у статті NDP Крамер також пише, що «Варшава залишається маріонеткою Сполучених Штатів»

Стаття Крамер — це набір й інших кремлівських наративів, зокрема вона пише про «українських нацистів»: «Проблема в тому, що ми матимемо справу з нацистами із Західної України. Потрібні будуть десятиліття, щоб польські пропагандисти асимілювали заражені нацизмом уми та поважали польську культуру та історію! Шанси на успіх польського уряду мізерні». 

Детальне спростування найбільш поширених кремлівських фейків про «нацизм в Україні» читайте у цій статті

Авторка визнає легітимною російську окупацію українських регіонів: пише, ніби «до складу росії увійшли найбільш багаті та промислово розвинені регіони» України. Крім цього, вона стверджує, що скоро України як держави не існуватиме. 

Крім цього, Ганна Крамер пише, ніби з лютого 2022 року Зеленський накопичив понад $150 млрд боргів. Це неправда: за даними Міністерства фінансів, станом на 28 лютого 2022 року державний та гарантований державою борг України складав $93,33 млрд, а 31 грудня 2022 року — $111,34 млрд. Отже, сума загального держборгу збільшилася на $17,35 млрд. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний