ФЕЙК: Статистику хворих на COVID-19 завищують, аби більше заробляти | VoxUkraine

ФЕЙК: Статистику хворих на COVID-19 завищують, аби більше заробляти

13 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
1205

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють відео, у якому начебто наводяться докази того, що статистика захворюваності на COVID-19 у США завищена, оскільки лікарні та держава заробляють на пандемії і їм вигідно мати більше випадків заражень. У відео змонтували уривки інтерв’ю різних експертів, для більшої переконливості кожну цитату повторюють тричі. 

У відео стверджується, що лікарні отримують по $13 тис. за діагноз COVID-19 і $39 тис. за пацієнта, переведеного на апарат ШВЛ. Мовляв, саме через прагнення лікарів збагатитися було зареєстровано так багато випадків COVID-19. 

Однак це маніпуляція — це твердження уже спростовували незалежні американські фактчекери із FactCheck.org.

Насправді названі суми — це середньостатистичні виплати на лікування пацієнтів. Medicare, федеральна програма медичного страхування, яка серед інших груп охоплює американців віком 65+ (саме ця вікова група перебуває у зоні ризику), частково оплачує лікування за фіксованими тарифами. А вагомих доказів того, що лікарі навмисне завищують статистику, немає.

У відео також наводиться уривок інтерв’ю із італійським професором Стефано Монтанарі, який стверджує, що насправді від коронавірусу в Італії померло всього 3 людини, маски та рукавички не захищають від зараження, а вакцину від коронавірусу розробити неможливо. Усі ці неправдиві твердження ми вже спростовували тут

Спростовуємо ще низку тез із відео: 

Хибна теза 1. Якщо пацієнт перебуває на ШВЛ більше 6 днів, то його шанси повернутися то життя без ШВЛ близькі до нуля. 88% помирають. 

Ранні дослідження смертності пацієнтів, переведених на штучну вентиляцію легенів, дійсно показували схожі результати. У березневому дослідженні даних з вуханської лікарні статистика показувала, що 86% пацієнтів, переведених на ШВЛ, померли. Однак в абсолютних показниках — це 19 осіб, а спостереження за такою малою групою, при чому на початку дослідження хвороби, є недостатнім для узагальнень.

Згодом Northwell Health, американська некомерційна мережа охорони здоров’я, оприлюднила результати свого дослідження, яке начебто виявило смертність у 88% випадках. Але вже за кілька днів дослідники виявили помилки у своїх підрахунках і заявили, що насправді смертність серед пацієнтів, підключених до ШВЛ, становить до 25%

Однак важливо: смертність пацієнтів, підключених до апаратів ШВЛ, може залежати не від дії апарату, а від того, що до апарату підключають пацієнтів у вже дуже складному стані перебігу хвороби. 

Хибна теза 2. Ви отруюєте себе CO2, який вдихаєте повторно. Ви вдихаєте вологе повітря, яке руйнує легені. В результаті ви страждаєте від нестачі кисню, а це — причина раку.

У ВООЗ наголошують, що при правильному використанні масок кількість вуглекислого газу в організмі не збільшується. Хірургічні маски мають пори, що дозволяє органам дихання нормально функціонувати. Тканинні маски для обличчя зазвичай мають ще більші пори. Як повідомляє Reuters, вуглекислий газ з часом повільно може накопичуватися в масці, однак організм переносить це нормально. 

Хибна теза 3. Носіння масок викликає туберкульоз. 

Це твердження безпідставне, оскільки не існує досліджень, які б це доводили. Натомість носіння маски хворим може значно стримати поширення туберкульозу від зараженої людини до здорової. Туберкульоз спричиняє мікобактерія туберкульозу. Захворювання поширюється, коли людина із активним туберкульозом у легенях кашляє чи чхає, а інші вдихають виділені краплини, які містять ці бактерії. А засоби захисту від респіраторних захворювань (респіратори та маски) можуть стримати поширення мокротиння хворого.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний