ФЕЙК: Стенфордське дослідження доводить, що маски неефективні та шкідливі

ФЕЙК: Стенфордське дослідження доводить, що маски неефективні та шкідливі

27 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
1503

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інформацію (тут, тут і тут) про Стенфордське дослідження, опубліковане на сайті Національного інституту охорони здоров’я США, яке нібито доводить, що медичні маски шкідливі та зовсім не стримують поширення COVID-19. 

Це неправда

По-перше, це не дослідження, а лише наукова стаття, де розглядають гіпотезу. Вона нічого не доводить, до того ж містить багато неправдивих тез, які спростовують справжні дослідження. По-друге, ця стаття не пов’язана зі Стенфордським університетом, сам заклад виступає за носіння масок.  

Допис у фейсбуці антивакцинатора Захара Мілютіна, який неодноразово поширював фейки про вакцини на пандемію коронавірусу

Уривок допису з фейсбуку 

Стаття про “шкоду масок” не має жодного зв’язку зі Стенфордським університетом 

У статті згадується, що її автор, доктор Барух Вайншельбойм (Baruch Vainshelboim), працює в  кардіологічному відділі системи охорони здоров’я Пало-Альто та Стенфордському університеті.

Незалежні іноземні фактчекери вже спростовували цей фейк. У коментарі для Associated Press представник системи охорони здоров’я Пало-Альто Майкл Хілл-Джексон заявив, що Вайншельбойм там не працює. 

“Я можу підтвердити, що ця людина не є одним із наших лікарів”, — написав Хілл-Джексон. “Я не бачу його в нашій системі, і наша кардіологічна команда ніколи не чула про нього”.

У Стенфордському університеті публічно заявили, що не мають відношення до так званого “дослідження”. А Вайншельбойм співпрацював з ними тільки один рік ще в 2016 році, тож більше не має жодного зв’язку з університетом. До того ж Стенфорд підтримує носіння масок для стримування поширення COVID-19, додали в дописі на офіційному твіттер-акаунті. 

Допис у твіттері офіційного акаунту Stanford Medicine 

Національний інститут охорони здоров’я США не пов’язаний з так званим “дослідженням”

Деякі користувачі хибно пов’язують цю статтю з Національним інститутом охорони здоров’я США. Єдиний зв’язок, який є між псевдодослідженням та Інститутом, це те, що стаття опублікована на платформі PubMed.

PubMed — це база даних та пошукова система, що підтримується Національною медичною бібліотекою Інституту охорони здоров’я. База даних включає всі статті, опубліковані в різних біомедичних та наукових журналах.

Стаття про шкоду масок опублікована в журналі “Медичні гіпотези” (“Medical Hypotheses”) — одному з понад 5000 видань, які налічує PubMed. І не всі ці видання публікують дослідження: у деяких розміщують лише коментарі, огляди чи медичні гіпотези. Це так звані “теоретичні статті”.

У журналі “Медичні гіпотези” публікують статті, “які описують теорії та ідеї, підкріплені багатьма спостереженнями, і деякі гіпотези, лише фрагментарно підкріплені експериментами”. Відтак неправильно стверджувати, немов теоретична стаття Вайншельбойма що-небудь довела — це тільки його гіпотеза.

У журналі “Медичні гіпотези” висувають тези, необов’язково надаючи достатньо наукових доказів — або будь-які докази взагалі, пояснює у своєму блозі на Forbes Брюс Лі (Bruce Y. Lee), професор Міського університету Нью-Йорка. У різний час у “Медичних гіпотезах” з’являлися публікації про зв’язок між використанням взуття на підборах та шизофренією, еякуляцією та лікуванням закладеності носа у чоловіків. А в 2009 році журнал навіть опублікував статтю про те, що ВІЛ не викликає СНІД. Згодом публікацію вилучили, а головного редактора журналу звільнили. Проте спершу публікація викликала шквал критики з боку інших науковців. 

Маски не викликають захворювання, вони ефективні у стримуванні поширення коронавірусу

У статті йдеться, ніби через носіння масок зменшується рівень кисню в організмі, натомість збільшується рівень вуглекислого газу. Через це у людей начебто розвиваються різні стани та захворювання. У соцмережах, посилаючись на статтю, пишуть, що маски викликають гіпоксію, головні болі, хронічний стрес і ще низку хвороб. Ці тези неправдиві і насправді ніколи не були науково обгрунтовані.

У коментарі для Associated Press доктор Рассел Бур, фахівець з легеневої та невідкладної терапії американської системи UCLA Health пояснив, що молекули газу набагато менші, ніж пори в матеріалі. Тому маска не може створювати суттєвих обмежень, що стримують рух газу через матеріал. Відтак тим паче немає підстав вважати, що маски можуть якось викликати хвороби.

Тезу про те, що носіння масок має негативний психологічний ефект, Вайншельбойм аргументує тим, що це “частково знищує унікальність та індивідуальність людини, яка носить маску”. Крім цього, припущення не аргументується жодними дослідженнями чи статистикою. 

У статті також стверджують, що носіння масок жодним чином не стримує поширення коронавірусу. Однак справжні дослідження показують, що маски блокують поширення вірусних частинок від заражених людей. І навіть можуть забезпечити певний захист неінфікованим людям, які їх носять.