ФЕЙК: The Economist спрогнозував, що удар по Ізраїлю стане початком світової війни

ФЕЙК: The Economist спрогнозував, що удар по Ізраїлю стане початком світової війни

30 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
53

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У різних соціальних мережах, зокрема Threads, поширюють інформацію, нібито видання The Economist заявило, що удари Ірану по Ізраїлю у ніч на 14 квітня 2024 року ознаменували початок світової війни. Мовляв, раніше видання вже передбачило теракт у Крокусі, війну в Секторі Гази та дату початку «конфлікту» в Україні, і тепер до його пророцтв додалося ще одне. 

Утім, це — фейк. The Economist не робив такого передбачення. 

Скриншот публікації

Безпрецедентність ракетно-дронової атаки Ірану на Ізраїль у ніч на 14 квітня 2024 року полягає у тому, що вперше удари по Ізраїлю завдавалися зокрема з території Ірану, а не лише його проксі-сил та союзників Сирії, Лівану, Іраку та Ємену. Цю атаку вважають відповіддю за ізраїльський авіаудар 1 квітня по іранському консульству в столиці Сирії Дамаску, внаслідок якого загинули 13 людей, зокрема старший офіцер іранських сил Аль-Кудс в Сирії Мухаммад Реза Захеді, який був ключовою фігурою в іранській операції з озброєння збройного угруповання «Хезболла». У медіа одразу почали точитися дискусії про те, як саме Ізраїль відповість на удари

Президент Ізраїлю Ісаак Герцог заявив, що повітряна атака з боку Ірану — це «оголошення війни», і наразі Ізраїль розглядає різні варіанти відповіді на іранську атаку. «Настав час світові зіткнутися з цією імперією зла в Тегерані й дати зрозуміти іранському режиму, що це не минеться без наслідків, що це неприйнятно», — наголосив Герцог й додав, що Ізраїль «не шукає війни». Начальник штабу Збройних сил Ірану генерал-майор Мохаммад Багері своєю чергою попередив, що якщо Ізраїль завдасть ударів у відповідь на цю атаку, Іран відповість зі ще більшою силою. З’явилися побоювання щодо можливої ескалації конфлікту до стану відкритої війни між державами. На цій невизначеності й почали спекулювати пропагандисти. 

Напередодні публікації вказаного допису журнал The Economist дійсно опублікував дві статті з роздумами про майбутнє конфлікту під назвами «Іран атакує Ізраїль, ризикуючи розпочати повномасштабну регіональну війну» та «Тіньова війна Ірану та Ізраїлю спалахує у відкриту». Проте у жодній із них не містилося передбачень про те, що удар по Ізраїлю означає початок нової світової війни.

Щобільше, видання The Economist не передбачало теракту у російському концертному залі «Крокус Сіті Хол», ескалацію війни в Секторі Гази та дату початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. 

Про те, що терористи планують атакувати велике зібрання людей у підмосков’ї, першими повідомили росію спецслужби США в рамках «обовʼязку попереджати». Він зобов’язує співробітників розвідки США, якщо дозволяють обставини, схилятися до обміну інформацією про терористичну загрозу. Водночас не має значення, на кого спрямована ймовірна атака союзника чи супротивника. 

Статей із передбаченням журналом The Economist нападу радикального палестинського угруповання ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 у мережі також немає. Вже за два дні після атаки видання опублікувало статтю, у якій заявило, що цей напад виявився несподіваним, зокрема і для ізраїльської розвідки. Раніше ми вже розвінчували конспірологічну теорію про те, що The Economist ще у 2013 році передбачили, що ХАМАС атакуватиме Ізраїль на параплані.

Про ймовірну повномасштабну агресію росії в Україні у західних медіа писали щонайменше з початку грудня 2021 року, коли американська та британська розвідка оприлюднювали частину даних у спробі запобігти вторгненню. Тоді супутникові знімки вказували на нарощування російських військ біля України. За скупченням військ рф на українських кордонах спостерігали й OSINT-аналітики

Фейкова новина з сенсаційним заголовком є класичним прикладом клікбейту. Клікбейт це метод створення заголовків з метою отримання максимальної кількості кліків та переглядів. Клікбейтні заголовки містять провокаційні та захоплюючі, але недостатньо інформативні повідомлення, аби привернути увагу користувачів та змусити їх натиснути на посилання. У цьому випадку клікбейтний заголовок використали з метою реклами — у мережі ми знайшли кілька ідентичних за змістом дописів, усі з яких пропонують перейти за посиланням на новинний телеграм-канал із назвою «The Экономист». 

Результат переходу за клікбейтним посиланням

Це не єдиний клікбейтний заголовок, який використовує вказаний канал, що мімікрує під британське видання The Economist. Мережею також шириться поширена ним новина, що The Economist нібито передвіщає ядерні удари по Ірану та Ізраїлю, Третю Світову та ядерний апокаліпсис. Утім, це також вигадані новини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний