ФЕЙК: У 2023 році Україна заплатила понад $1,2 млрд британським PR-компаніям для створення фейків про успіхи ЗСУ

ФЕЙК: У 2023 році Україна заплатила понад $1,2 млрд британським PR-компаніям для створення фейків про успіхи ЗСУ

19 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
362

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, яке нібито опублікувала новинна служба BBC News. У ролику йдеться, мовляв, OSINT-розслідувачі спільноти Bellingcat дізналися від джерела в Офісі президента України, що у 2023 році британські PR-компанії отримали понад $1,2 млрд на створення статей про успіхи ЗСУ на фронті та підробку фото і відео для підняття бойового духу. Однак через невдоволення результатами роботи, зокрема через зниження підтримки мобілізації та падіння темпів вступу до лав ЗСУ, у грудні 2023 року і на 2024 рік українське керівництво не продовжило контракт з компаніями.

Однак це фейк. Ні BBC News, ні Bellingcat не публікували цю інформацію. Ролик змонтували з кадрів, які є в загальному доступі, а в тексті відео є помилки. 

Скриншот допису

На сайті BBC News чи у соцмережах медіа немає даного матеріалу. Також подібну інформацію не публікували Bellingcat. За допомогою зворотного пошуку у Google Images та Yandex по фото ми встановили, що ролик скомпонований з фото та відео, які є у вільному доступі. Зокрема, кадри із керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком взяли з його онлайн-виступу на Аспенському безпековому форумі у липні 2023 року. Уривок відео із засновником Bellingcat Еліотом Гіґґінсом вирізали із його інтерв`ю для видання Deutsche Welle, опублікованого в листопаді 2022 року. Кадри з військовими, які вигукують «Героям слава», «запозичили» із кліпу української співачки Люсі Кави, а армійці, які сидять за ноутбуками, сфотографовані у 2018 році під час навчань НАТО та країн-партнерів. 

Вгорі — скриншот із відео, яке поширили; внизу — кадр із онлайн-виступу Андрія Єрмака на Аспенському безпековому форумі

Вгорі — скриншот із відео, яке поширили; внизу — інтерв`ю засновника Bellingcat Еліота Гіґґінса виданню Deutsche Welle

Вгорі — скриншот із відео, яке поширили; внизу — кадр із кліпу співачки Люсі Кави

Вгорі — скриншот із відео, яке поширили; внизу — фото українських військових під час навчань НАТО та країн-партнерів у 2018 році

Окрім цього, якби Україна дійсно заплатила британським PR-компаніям $1,2 млрд (близько 45,5 млрд грн) ця програма мала б бути профінансована з держбюджету, проте відомостей про витрату такої суми немає. Наприклад, усього на Міністерство культури та інформаційної політики у 2023 році виділили 9,1 млрд грн. Також про виділення коштів для британських PR-компаній не писали надійні українські та міжнародні медіа. Згадані у відео PR-компанії NinjaPromo, CVM, Maitland, Hope & Glory, CCgroup не повідомляли про початок співпраці з Україною.  

Раніше ми спростовували фейк, нібито видання BBC цитує розслідувачів Bellingcat, які розповіли про справу Міжнародного кримінального суду проти українського політика Давида Арахамії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний