ФЕЙК: У CDC підтвердили, що вакцина від COVID-19 заражає коронавірусом

ФЕЙК: У CDC підтвердили, що вакцина від COVID-19 заражає коронавірусом

30 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
547

Перевірка фактів у рамках співпраці з Facebook

У мережі поширюють відео Олени Фаіст, на якому вона стверджує, що:

  • CDC та розробники оксфордської вакцини (компанії AstraZeneca) підтвердили, що вакцини поширюють вірус;
  • кров вакцинованої людини токсична; 
  • влада хоче ввести електронну гривню та заборонити готівку;
  • у 2013 році папа Римський видав наказ “Motu proprio”, який юридично розпустив усі держави.

Крім цього, у відео згадують кілька фейків, які VoxCheck спростовував раніше. Нагадуємо, що спайк-білок коронавірусу з мРНК-вакцин не є токсичним; у країнах, де проходить активна вакцинація, не збільшується смертність, а тести на COVID-19 не вбивають людей. До того ж авторка посилається на Роберта Малоуна — чоловіка, який називає себе розробником мРНК-вакцин та поширює фейки про їхню дію. Насправді Малоун не причетний до технології, за якою розробили вакцини від коронавірусу, детально про це ми писали тут

Олена Фаіст — керівниця черкаського осередку «СТОП Фейк Пандемія». Організація заперечує існування пандемії COVID-19 і виступає проти карантинних обмежень, носіння масок та вакцинації. Про цей рух та інших ковід-дисидентів ми згадували у статті, присвяченій річниці інфодемії.

CDC та розробники оксфордської вакцини (компанії AstraZeneca) не заявляли, що вакцини поширюють вірус

Насправді вакцини від коронавірусу не містять живих вірусів, тому щеплені люди не можуть поширювати захворювання. У Центрах з контролю та профілактики захворювання США (CDC) говорять, що вакцини від COVID-19 не викликають захворювання, а лише допомагають організму виробити імунітет. 

Влада хоче ввести електронну гривню — але ніхто не планує забороняти готівку

Жінка на відео говорить про те, що влада планує ввести електронну гривню та заборонити готівку, аби у випадку непокори карати людей.

Ідеї запровадити електронну гривню дійсно були. У Національному банку почали говорити про введення е-гривні ще в 2016 році, коли стала популярною тема криптовалюти. У 2018 році в обіг навіть випустили обмежений обсяг електронної гривні в еквіваленті близько 5 тис. грн. Але під час експерименту виявили багато проблем, пов’язаних з імплементацією електронної гривні, тому ідею поки не реалізували. 

Національний банк разом з Мінсоцполітики прагне використовувати е-гривню для виплат, наприклад, субсидій. У такому випадку електронна гривня дозволить контролювати, на що витрачаються кошти, а також слідкувати за транзакціями. Експерти говорять, що цифрова гривня може спростити сплату штрафів, комунальних платежів, аліментів та інших послуг.

VoxCheck спростовував схожий фейк у цьому матеріалі.

Немає жодних підтверджень, що кров вакцинованих стає “токсичною” чи “отруйною”

Схожі фейки поширювали в контексті того, що вакцинованим нібито заборонили здавати кров. Однак це неправда. Вакцинація проти коронавірусу взагалі не впливає на можливість стати донором крові. У Червоному хресті пояснюють, що термін, на який треба відкласти здачу крові, може відрізнятися залежно від марки вакцини, якою вас щепили. У більшості випадків, якщо людина має нормальне самопочуття, чекати взагалі не потрібно. В організації турбуються про стан здоров’я вакцинованого та його самопочуття, а не вважають кров отруйною. 

Папа Римський не “розпускав держави”

У відео йдеться, що в 2013 році папа Римський видав наказ “Motu proprio”, який юридично розпустив усі держави. Але від нас це приховують, а президенти та парламенти світу — фікція. 

Motu proprio (з лат. «за особистою ініціативою») — назва документу, найчастіше папського рескрипту. Motu proprio, наказ папи Франциска 2013 року був оголошенням судової реформи Ватикану. У тексті йдеться про скасування довічного ув’язнення та встановлення максимального тюремного терміну 30-35 років. Також вводяться поняття “катування” і “злочини проти людяності”.

Проте мережею поширюють фейковий документ, де нібито міститься переклад та пояснення до тексту наказу 2013 року. У тексті йдеться, що всі держави з моменту видання документа визнаються недійсними, а усі політики діють на власний ризик. Автор документу — німецьке видання “Der BRD Schwinde”, яке не вперше поширює конспірологію. У Німеччині вони відомі своїми фейками про таємну змову Ангели Меркель зі створення Ісламської держави всередині Німеччини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний