ФЕЙК: У харківських медичних закладах масово мобілізують молодший медперсонал

ФЕЙК: У харківських медичних закладах масово мобілізують молодший медперсонал

29 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
161

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито у харківських лікарнях та поліклініках з початку березня масово мобілізують молодший медперсонал. Стверджується, що медпрацівників скорочують у зв’язку з нестачею лікарів на передовій та у військових госпіталях прикордоння, і відтак понад 50 медиків відправили до Чугуєва для подальшого розподілу по лінії фронту.

Утім, це — фейк. Відео, скриншот з якого використовують у публікаціях, опублікували ще у 2016 році. Немає жодного підтвердження, що у харківських медичних закладах масово мобілізують медичний персонал.

Скриншот публікації

За зворотним пошуком фото ми встановили, що світлину медикині пропагандисти взяли з уривка сюжету ТСН за 2016 рік. В інтерв’ю Катерина Куцик на той момент начмед 122-го окремого аеромобільного батальйону ділиться власним досвідом роботи медсестрою на передовій у період АТО. Жінка добровільно пішла на службу, оскільки переконана, що принесе більше користі на передовій, ніж у лікарні.  

У 2022 році уже керівниця громадської організації «Захист — об’єднання волонтерів» та ветеранка Катерина Куцик в інтерв’ю щодо документального фільму на її честь повідомила, що не шкодує про те, що пішла медикинею на фронт. 

«Це мій вибір, моє життя, я абсолютно ні про що не шкодую. І якби мене запитали, чи я б знову зробила цей вибір, я, абсолютно не задумуючись, скажу, що зробила б», — розповідає Катерина Луцик.  

Нагадаємо, жінки, які мають суміжні з військовими спеціальності, можуть встати на військовий облік за власним бажанням. Водночас жінки, які мають медичну та фармацевтичну освіту зобов`язані стати на військовий облік до кінця 2026 року. У теорії їх дійсно можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Утім, наразі не фіксували випадків примусової мобілізації жінок.

У відкритих джерелах немає жодної інформації щодо масової мобілізації медиків у Харкові, а також підтверджень, що більше ніж 50 медиків відправили до Чугуєва для розподілу на передову.

Також наразі немає повідомлень про масовий брак лікарів у лікарнях для цивільних. За словами міністра охорони здоровʼя України Віктора Ляшка, до 2030 року у світі виникне кадрова криза у сфері охорони здоровʼя і Україна не стане виключенням. Однак він додав, що уряд вживає заходів, щоб мінімізувати її вплив. Також міністр повідомив, що після повномасштабного вторгнення лише 3% медпрацівників, які працювали в Програмі медичних гарантій, виїхали з країни.

Російська пропаганда постійно та послідовно проводить кампанію з дискредитації мобілізаційного процесу. Раніше ми вже спростовували подібний фейк, нібито на Волині звільнили 50 медиків, оскільки прийшло розпорядження відправити їх на фронт.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний