ФЕЙК: У Маріуполі Червоний Хрест збирав медкарти дітей із позначенням здорових органів

ФЕЙК: У Маріуполі Червоний Хрест збирав медкарти дітей із позначенням здорових органів

10 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
1039

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють повідомлення про нібито знайдені на базі Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ)  в Маріуполі медичні картки дітей, в яких описані їхні здорові органи. При цьому в картах начебто відсутні дані про хвороби дітей, натомість містяться контакти батьків. Також серед документів нібито були інструкції про користування зброєю, звіти про закупівлю інкубаторів для яєць, які використовують в лабораторіях для роботи з мікроорганізмами.  

Це фейк: МКЧХ спростував цю інформацію, організація не збирає медичні картки дітей, посібники про зброю стосуються безпеки поводження із мінами, зброєю та іншими небезпечними предметами, а інкубатори призначені для вирощування домашньої птиці.

Скриншот публікації

У Міжнародному комітеті Червоного Хреста зазначають, що МКЧХ не збирає медичні картки дітей та не причетний до торгівлі органами, як натякають у фейкових дописах. У маріупольському офісі Комітету не було медичних карток дітей.

Поширюючи повідомлення про інкубатори для роботи з мікроорганізмами, автори цих дописів натякають, що Червоний Хрест мав біолабораторії. Однак цьому немає жодного підтвердження. Червоний Хрест вказує, що організація реалізує програми, які допомагають людям ставати більш фінансово самостійними в умовах економічних проблем, спричинених збройним конфліктом. Саме тому протягом останніх років МКЧХ розповсюджував інкубатори в межах агроекономічних програм, щоб допомогти сім’ям вирощувати домашню птицю. 

Схожі фейки про так звані «біорозробки НАТО в Україні» чи «американські біолабораторії» російські посадовці та державні медіа розповідають роками, утім, їхні заяви ніколи не підкріплені жодними доведеними фактами. У МОЗ України наголошують: усі лабораторні спроможності, які існують в Україні, виконують єдину мету — індикацію та ідентифікацію збудників інфекційних хвороб, що підпадають під регуляцію міжнародних медико-санітарних правил. 

Діяльність МКЧХ має виключно гуманітарний характер. Так звані інструкції про користування зброєю, які згадують у фейкових дописах, є довідковими матеріалами для безпеки населення.  Комітет займається підвищенням обізнаності населення про небезпеку мін та вибухонебезпечних предметів, у рамках цього МКЧХ друкує та розповсюджує довідкові матеріали. Утім, вони не є конфіденційними. Ось приклад таких інструкцій від МКЧХ. Також на відео зʼявляється ще одна нібито інструкція про користування зброєю, однак насправді це посібник для розпізнавання небезпечних боєприпасів. Його випускають для того, щоб цивільне населення знало, як убезпечити себе при знаходженні боєприпасів у зоні бойових дій. Цей посібник не повʼязаний із МКЧХ.

Скриншот із посібником з відео

Раніше VoxCheck схожі фейки про підготовку до провокації із хімічною зброєю на базі МКЧХ у Маріуполі та про небезпечні контейнери для «особливо небезпечних біоматеріалів», який начебто знайшли у підземному госпіталі в Маріуполі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний