Beta

ФЕЙК: У МОЗ Болгарії немає зразку вірусу SARS-CoV-2

8 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
87

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому відео Ольга Яремійчук поширює інформацію про боротьбу з COVID-19 у Болгарії. Користувачі стверджують, що:

  • як і в Україні, Міністерство охорони здоров’я Болгарії не має зразку вірусу SARS-CoV-2;
  • ПЛР-тести, що використовують у Болгарії та Україні, ніхто не перевіряє на якість та ефективність;
  • МОЗ Болгарії зареєстровано в США.

Проте наведені тези не відповідають дійсності.

Ольга Яремійчук, співробітниця Львівського театру опери і балету, є прибічницею руху Остапа Стахіва, іншого українського антивакцинатора. VoxCheck неодноразово спростовували її фейки, теорії змови про карантин, вакцинацію, ПЛР-тестування. Про решту українських фейкоробів читайте в нашій статті про інфодемію.

Вірус SARS-CoV-2 можна виявити як методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), так і методом геномного секвенування (спосіб розшифровки генів вірусу). У Болгарії застосовують обидва методи. 

У Болгарії використовують ПЛР-тести для визначення наявності генетичного матеріалу коронавірусу в зразках пацієнтів. МОЗ Болгарії щодня оприлюднює статистику нових випадків COVID-19, виявлених за допомогою ПЛР-тестів і експрес-тестів. На урядовому порталі, присвяченому боротьбі з COVID-19, знаходиться перелік закладів, у яких можна пройти ПЛР-тест.

Також клінічні зразки з SARS-CoV-2, зібрані у заражених пацієнтів, можуть надсилати в лабораторії для геномного секвенування. Наприклад, Національний центр інфекційних та паразитарних хвороб, що знаходиться у підпорядкуванні МОЗ Болгарії, регулярно аналізує зразки з SARS-CoV-2 за допомогою геномного секвенування та публікує статистику на власному сайті.

Щодо МОЗ Болгарії, немає доказів, що воно зареєстровано в США. Міністерство заснували як державну установу в Болгарії ще в 1944 році, а з 1990 року воно носить сучасну назву “Міністерство охорони здоров’я Болгарії”.

VoxCheck неодноразово спростовував фейки про ПЛР-тести та виділення зразку SARS-CoV-2. Нагадуємо, що:

  • Розробник методу ПЛР не заявляв, що ПЛР-тести не призначені для виявлення вірусів.
  • ПЛР-тести є найбільш точними у визначенні SARS-CoV-2, хоча є невелика ймовірність хибно позитивних та хибно негативних результатів.
  • В українських лабораторіях можна виділити штам коронавірусу Delta.
  • Центри з контролю та профілактики захворювань у США не заявляли, що неможливо виділити штами вірусу в окремих індивідів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний