ФЕЙК: У ЗМІ інсценізують вакцинацію

ФЕЙК: У ЗМІ інсценізують вакцинацію

30 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
677

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, яке показує, що вакцинація є нібито обманом. У прямому ефірі вакцинують політиків, громадських діячів чи інших людей, але все це нібито інсценізація.

Однак, це — фейк. Низку уривків цього відео VoxCheck спростовував раніше. А саме це відео вже розвінчували незалежні іноземні фактчекери із Newtral і CORRECTIV. Загалом, зображення чи фрагменти відео вирвані з контексту.

Фейки про інсценізацію вакцинації не є новими, і в них застосовують ті самі методи. Наприклад, використовують відео у поганій якості або з ракурсу, де не видно голку чи момент щеплення. Показують відео, яке знімали з метою промоції щеплень і яке не показує момент щеплення. Маніпулюють на необізнаності людей про різні види шприців.

 На першому із уривку відео видно упаковку з логотипом нібито компанії Pfizer із картриджем, який використовують в електронній сигареті. На упаковці також вказано, що вакцина виготовлена ​​в Китаї. Однак, це — підробка: фармацевтична компанія Pfizer не випускала вакцину у формі електронних сигарет проти COVID-19.

Скриншот відео з нібито зображенням вакцини компанії Pfizer, зробленої в Китаї

Потім на відео показано, як жінку вакцинують, але нібито шприцом без голки.  Жінка на відео — Крістін Елліот, міністерка охорони здоров’я Онтаріо, Канада. Відео було записано під час кампанії вакцинації проти грипу 30 жовтня 2019 року. На відео того ж моменту, знятому з іншого ракурсу, добре видно, як міністерці роблять укол у праву руку. Також Крістін Елліот опублікувала допис у Twitter, де розповіла про свою вакцинацію проти грипу.

Зліва — скриншот відео, на якому не видно голки і яке використовують у фейку; справа — скриншот відео вакцинації, де видно голку 

На іншому фрагменті відео видно чоловіка, який нібито вакцинований без голки та вмісту у шприці. Цей чоловік ізраїльського очільника міської ради Бені Мувчар, VoxCheck вже раніше спростовував фейк про вакцинацію. Чоловік спочатку отримав вакцину, а пізніше повернувся до імітації моменту, щоб записати повідомлення, в якому він згадує службу охорони здоров’я, відповідальну за вакцинацію. Новинний портал Rotter.net опублікував повне відео, на якому видно, як та сама медсестра робить щеплення, на цей раз натискаючи на поршень шприца і з видимою голкою. Сам Бені Мувчар теж опублікував повне відео свого щеплення.

Скриншот відео з допису Facebook

Інший фрагмент показує голку, яка нібито зникає після того, як людині зробили укол. Насправді BBC підтвердили, що цей уривок був взятий з їхньої трансляції. BBC пояснили: «У публікаціях використано справжні кадри, які показують, як медичні працівники використовують безпечний шприц, у якому голка втягується в корпус пристрою після використання». Такі шприци широко використовуються вже понад десять років. До речі, VoxCheck вже раніше спростовував фейки про безпечні шприци.

Скриншот відео з допису Facebook

Далі показано віцепрезидентку США Камалу Харріс, яка отримала вакцину проти COVID-19 29 грудня 2020 року. У фрагменті, який став вірусним у мережі, не видно голку шприца, яким вакцинували Харріс. Однак, як вже підтвердили CORRECTIV, відео високої чіткості тієї ж сцени дозволяє побачити шприц і розпізнати голку, яка вакористовували для введення вакцини.

Скриншот відео з допису Facebook

У наступному уривку показують вакцинацію начебто без голки Макарени Барріос, прибиральниця в провінційній лікарні в Буенос-Айрес. Усе ж а іншому відео, записаному з іншого ракурсу, чітко видно голку.

Зліва — скриншот відео, на якому не видно голки і яке використовують у фейку; справа — скриншот відео вакцинації, де видно голку 

Наступний уривок ставить під сумнів те, що Ентоні Фаучі, директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань у США, вакцинувався проти COVID-19. Як доказ показано інтерв’ю, записане опісля вакцинації, в якому він розповідає про ін’єкцію та торкається правої руки. При тому, що Фаучі був вакцинований в ліву руку.

Ентоні Фаучі вакцинувався на заході Національного інституту здоров’я разом з своїми співробітниками і медичними працівниками цієї установи. На наступний день після отримання вакцини Фаучі, торкаючись правої руки, пояснив, що спав добре і відчув лише легкий дискомфорт у місці уколу. Невідомо, чому Фаучі зробив жест правою рукою, але це не є доказом того, що він не отримав вакцину. Фотограф AFP Патрік Семанскі відвідав захід і зробив серію знімків вакцинації Фаучі. На них добре задокументовано процедуру.

Скриншот відео з допису Facebook

Потім показано кадри вакцинації нібито через одяг. На фото —  щеплення Ентоні Мура, який був першим чоловіком у Південному Йоркширі, який отримав вакцину проти COVID-19. Насправді зображено мить до ін’єкції, коли медсестра розмовляла з пацієнтом, як пояснили представники Шеффілдської університетської лікарні, де відбувалася вакцинація. Існують інші зображення, на яких видно, що той самий пацієнт вакцинується із засуканим рукавом сорочки.

Зліва — скриншот зображення вакцинації через рукав, яке використовують у фейку; справа — скриншот зображення, де видно вакцинацію із засуканим рукавом 

Інший уривок показує, як Ненсі Пелосі, президентка Палати представників США, була вакцинована голкою, на якій був помаранчевий ковпачок. Але помаранчева частина шприца — це не пробка, це місце з’єднання з голкою. Крім того, на знімках, знятих з інших ракурсів, добре видно, що голка не була прикрита і що Пелосі отримала укол.  

Скриншот зображення з допису Facebook

Так, уривки, які використовують у відео, вирвані з контексту й не доводять фальсифікацію вакцинації з боку ЗМІ.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний