Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські медіа поширюють інформацію, нібито Україна є лідером серед пострадянських країн по торгівлі людьми. Крім того, у повідомленнях стверджують, нібито з 1991 року понад пів мільйона українців стали жертвами торгівлі людьми.
Це — неправда. Торгівля людьми в Україні не є масштабним явищем, а сама країна не є лідером з незаконної торгівлі серед пострадянських країн.
У щорічному «Звіті про торгівлю людьми» від 2021 року США оцінили 188 країн та віднесли кожну до одного з чотирьох рівнів рейтингу, які базуються на зусиллях країни по боротьбі із проблемою. Перший рівень — це країни, що не викликають побоювань (країни ЄС, США, Велика Британія, Австралія, Грузія, Південна Корея та інші). Україну ж віднесли до другого рівня. Це означає, що уряд країни не повністю відповідає стандартам для ліквідації форм торгівлі людьми, але докладає значних зусиль. Однак у звіті не йдеться про масштабну торгівлю людьми в Україні, як про це пишуть російські медіа.
Під поняттям «торгівля людьми» маються на увазі такі дії як вербування, перевезення, передачі, приховування чи отримання людей шляхом застосування різних форм примусу із метою подальшої експлуатації. Також це стосується викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливістю стану або шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу.
Росію ж віднесли до найнижчого, третього рівня. Як зазначено у звіті, країни третього рівня не виконують мінімальні вимоги США із протидії торгівлі людьми, до них можуть застосовуватися санкції. У «Звіті про торгівлю людьми» за 2022 рік США включили росію у список країн, які залучені до торгівлі людьми, примусової праці в державних медичних службах чи інших секторах, сексуального рабства в державних таборах, працевлаштування або вербування дітей у солдати. Як приклад звіті наводять повідомлення того, що після захоплення частини Донбасу російські сепаратисти використовували дітей для облаштування блокпостів.
Щодо України у звіті зазначили, що незважаючи на вплив пандемії COVID-19 на спроможність уряду протидіяти торгівлі людьми, влада продемонструвала збільшення зусиль порівняно з попереднім періодом. У 2022 році Україна розслідувала більшу кількість підозрюваних у торгівлі людьми, виділила значно більше коштів до держбюджету на заходи протидії торгівлі людьми та покращила доступ до ідентифікаційних документів та офіційної реєстрації для вразливих груп населення.
У дописі повідомляють, нібито з 1991 року понад пів мільйона українців стали жертвами торгівлі людьми. Утім, за оцінками Місії Міжнародної організації з міграції (МОМ), в Україні від 1991 року і до широкомасштабного вторгнення налічувалося понад 300 тисяч постраждалих від торгівлі людьми. Також у повідомленні стверджують, що з 2018 по 2021 рік щороку в Україні фіксували понад 20 тисяч зниклих безвісти. Утім, ці дані неправдиві. За повідомленням Нацполіції, за 2018 рік безвісти зникло 8 692 людини. Однак нам не вдалося знайти показники зниклих безвісти в Україні за 2019 та 2021 роки.
Безпідставні заяви про масову торгівлю людьми в Україні кремлівська пропаганда поширює ще з 2014 року. Зокрема в огляді фейків про охорону здоров’я ми вже спростовували фейк, нібито у Харківській області діють «чорні трансплантологи».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний