ФЕЙК: Україна має намір анулювати закордонні паспорти своїх громадян, які перебувають за кордоном

ФЕЙК: Україна має намір анулювати закордонні паспорти своїх громадян, які перебувають за кордоном

18 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
2155

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що Україна має намір анулювати закордонні паспорти своїх громадян, які перебувають за кордоном. «Немає сенсу робити нові паспорти тим, хто врятувався. Тому що диктатура Зеленського просто їх анулює», — стверджують пропагандисти, посилаючись на допис Михайла Чаплиги. 

Проте це — фейк. В офіційних джерелах немає жодної згадки про анулювання дійсних ID-карток або закордонних паспортів. 

Скриншот допису

Ця чутка про анулювання паспортів стрімко поширилась на фоні обговорень внесеного Кабміном у Верховну Раду законопроєкту №10378 щодо мобілізації. Він передбачає, що українські чоловіки від 18 до 60 років, які знаходяться за кордоном, зможуть звертатися за оформленням паспорта, зокрема закордонного, та за іншими консульськими послугами в дипломатичних установах України лише за наявності у них військово-облікових документів — військового квитка, тимчасового посвідчення військовозобовʼязаного або приписного посвідчення. 

Утім, 11 січня 2024 року Кабмін відкликав законопроєкт №10378 щодо вдосконалення мобілізації, військового обліку та проходження військової служби, його офіційний статус — «знято з розгляду». Міністр оборони Умєров заявив, що його команда вже готує нову редакцію законопроєкту.

У відкликаному законопроєкті та інших офіційних джерелах немає згадок про анулювання дійсних паспортів громадян України або закордонних паспортів. Також немає жодної інформації про те, що громадянам, які перебувають за кордоном, буде заборонено отримувати або продовжувати дію таких документів. 

Міністерство оборони України зазначає, що на порядку денному немає обговорення призову чоловіків з-за кордону. Рустем Умєров закликає всіх українців приєднуватися до Збройних сил, але питання про механізм покарання або юридичний тиск на чоловіків, які перебувають за межами України, наразі не стоїть.

Емоційна заява Михайла Чаплиги не є надійним джерелом інформації. «Політолог» відомий виправданням агресії рф проти України та частими виступами на проросійських телеканалах «Наш» та «Zik», де поширював пропагандистські меседжі.

Російські пропагандисти не вперше маніпулюють темою примусової мобілізації «ухилянтів» за кордоном. Раніше ми вже спростовували інформацію про масові затримання та відправку на фронт українців призовного віку у Німеччині.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний