ФЕЙК: Україна на останньому місці в Європі за рівнем IQ

ФЕЙК: Україна на останньому місці в Європі за рівнем IQ

13 Січня 2025
FacebookTwitterTelegram
67

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах, зокрема у Threads, поширюють інформацію, нібито Україна посіла останнє місце у Європі за рівнем коефіцієнта інтелекту на порталі International IQ Test. Вона опинилася на 78 місці зі 127 країн світу з результатом в 95,55 бала.

Утім, це фейк. Рейтинг цього порталу не відповідає критеріям якості, адже формується лише на основі оцінок користувачів, які можна накрутити.

Скриншот допису

The International IQ Test — один з онлайн-тестів, що визначають коефіцієнт інтелекту людини. Крім тестування портал пропонує рейтинг країн за середнім IQ, який оновлюється щороку 1 січня на основі даних за попередній рік. У цьому році сайт дійсно поставив Україну на 78 сходинку зі 127 країн світу. 

Утім, єдина основа цього рейтингу — оцінки користувачів платформи. The International IQ Test збирає лише оцінки користувачів власного сайту, не враховуючи інших тестів на IQ, що доступні у мережі. А загальновизнаного і на 100% достовірного IQ-тесту не існує є кілька різних підходів до їхнього створення, і для найбільш точного результату фахівці використовують одразу декілька тестів. 

Крім цього, порівнювати країни за рівнем IQ громадян методологічно некоректно. Інтелект людини завжди формується під впливом культурного бекграунду, і створити універсальний, незалежний від культурного контексту, тест неможливо. У цілому, тест із 40 питань не може точно визначити рівень інтелекту, адже це складне явище, яке наука досі розуміє не до кінця. 

У формуванні рейтингу користувачів The International IQ Test по країнах теж припустилися багатьох методологічних помилок. Наприклад, для точних розрахунків потрібно створити вибірку учасників тестування, яка має бути однаковою для кожної з країн. А у цьому рейтингу кількість учасників між країнами значно різниться — від близько 4 тисяч користувачів з Ірану до майже 150 тисяч з Японії. До того ж такі платформи не забезпечують учасникам однакові умови проходження тесту. 

Скриншот рейтингу країн за рівнем IQ з порталу The International IQ Test 

Додати свою оцінку до рейтингу країни на сайті може будь-хто. Для цього потрібно лише обрати цю країну після проходження тесту — платформа не визначає державу походження користувача автоматично, тож учасник тестування може обрати будь-яку. Кількість спроб для одного користувача необмежена, тому результати якоїсь конкретної країни можна з легкістю накрутити — або самостійно, або за допомогою ботів. На сайті тесту немає жодної інформації, чи борються розробники зі спам-трафіком і, чи блокують однотипні масові IP-адреси або виключають такі акаунти зі щорічної статистики.

Скриншот анкети після порталу проходження тесту на порталі The International IQ Test 

Наприклад, у 2023 році Росія займала 26-й рядок рейтингу, а у 2024 році різко піднялася на 6 місце. Можна припустити, що результати могли накрутити, щоб зманіпулювати рейтингом. 

Отже, при складанні рейтингу автори припустилися низки методологічних помилок, через які зробити обґрунтовані висновки про середній IQ по країнах неможливо. Пропагандисти не вперше посилаються на ненадійні рейтинги, щоб дискредитувати Україну та відвернути увагу росіян від внутрішніх проблем. Раніше ми спростовували інформацію, ніби українські міста увійшли до рейтингу десяти найкримінальніших Східної Європи. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний