ФЕЙК: Україна навмисно завдала ракетного удару по Польщі — іспанська газета Rebelion

ФЕЙК: Україна навмисно завдала ракетного удару по Польщі — іспанська газета Rebelion

14 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
539

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських медіа та телеграм-каналах поширили інформацію, що 15 листопада 2022 року Україна навмисно завдала ракетного удару по території Польщі, намагаючись активізувати механізми НАТО за статтями 4 і 5 (скликання Атлантичної ради та негайна військова відповідь на агресію). Про «українську операцію під чужим прапором» нібито повідомила іспанська газета Rebelion.

Виданння Rebelion справді опублікувало статтю з подібним змістом, проте в ній повторюють фейки російської пропаганди про інцидент у Польщі 15 листопада 2022 року. 

22 листопада на сайті Rebelion опублікували статтю «Україна, злочинна змова» автора Фабріціо Казарі. Автор стверджує, що українська ракета не могла настільки сильно відхилитися від курсу, тож українські військові навмисно обрали польську територію для обстрілу. Крім того, зазначає він, «із точки зору здорового глузду» удар по Польщі вигідний саме Україні для того, щоб втягнути Захід у війну. Також у матеріалі поширюють типові російські наративи про готовність росії вирішити конфлікт дипломатичним шляхом, «соціопатичний та кримінальний» характер українського політичного режиму, «державний переворот та розквіт нацизму в Україні з 2014 року» та неминучий програш України у цій війні. Інакше кажучи, у статті Rebelion немає нових аргументів, а є лише повторення російських фейків про ракетний обстріл 15 листопада.

У базі даних Propaganda diary від VoxCheck представлені спростування основних російських наративів про Україну, поширених в європейських медіа. Зокрема дезінфонаративів, згаданих у статті Rebelion.

На фейсбук-сторінці Фабріціо Казарі можна помітити низку російських інформаційних вкидів: матеріали з дискредитацією українських та європейських політиків, фейки про діяльність ЗСУкритику західної допомоги Україні. У публікаціях інших авторів на сайті Rebelion теж часто поширюють наративи, вигідні кремлю. Фактчекери з EUvsDisinfo  вже спростовували один із фейків, які поширили на цьому ресурсі.

VoxCheck раніше писав, що для легітимізації своїх дій рф часто залучає іноземних псевдоекспертів. Думки «міжнародних аналітиків» транслюють як на внутрішню аудиторію, так і для громадян європейських країн. Наприклад, для поширення фейків російські медіа вже використовували «американського фахівця Скотта Ріттера» чи «ізраїльського експерта Якова Кедмі», обидва з яких просто повторюють кремлівські наративи.

Розслідування ракетного удару по Польщі 15 листопада досі триває. Польські слідчі вже встановили, що на територію Польщі впала ракета української системи протиповітряної оборони. Російська ракета, яку намагалися збити українські військові, ймовірно, впала на території України. Польща та інші члени НАТО погоджуються, що відповідальність за інцидент у будь-якому разі лежить на росії, оскільки саме її ракетні удари намагалися відбити сили української ППО. Якби росія не здійснювала агресію проти України, двоє польських громадян не загинули би від удару.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний