ФЕЙК: Україна продала ПТРК «Javelin» ісламським терористам

ФЕЙК: Україна продала ПТРК «Javelin» ісламським терористам

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1093

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що в Україні не лише розкрадають гуманітарну допомогу, але й ще нібито перепродають зброю, яку Україні надають західні держави. Для доказу користувачі соцмереж наводять два факти. По-перше, ХАМАС (палестинська організація, яка контролює владу в Секторі Газа, яку США, ЄС та Ізраїль визнали терористичним угрупованням) та «Хезболла» (ліванська організація, визнана США, ЄС, Ізраїлем терористичним угрупованням), нібито загрожують Ізраїлю здійснити теракти з використанням переносного протитанкового ракетного комплексу (ПТРК) «Javelin», який опинився в їхніх руках завдяки Україні. По-друге, так звані «нацистські батальйони» в Україні начебто користуються ізраїльськими гранатометами «Matador» без дозволу Ізраїлю. 

Скриншот допису, який поширюють у фейсбуці

Утім, це — фейк. Немає доказів того, що Україна продала «Javelin» бойовикам із «Хезболли» чи ХАМАСу. Щодо гранатометів «Matador», Україна отримала їх від Німеччини, на їхню передачу не потрібен був окремий дозвіл Ізраїлю.

Продаж ПТРК «Javelin»

У відкритих джерелах немає інформації про те, що Україна продала «Javelin» «Хезболлі» чи ХАМАСу для того, щоб ті погрожували Ізраїлю. Також немає свідчень, що ці ПТРК коли-небудь були на озброєнні вказаних угруповань.

Якщо все ж таки припустити, що «Хезболла» чи ХАМАС мають «Javelin», це озброєння вони могли отримати від інших країн. Згідно з довідником The Military Balance 2022, крім України, цей ПТРК офіційно знаходиться на озброєнні в 21 країни. Раніше «Javelin» знаходили в країнах, які публічно не заявляли про придбання даного ПТРК. Наприклад, у 2019 році ПТРК знайшли на складі Лівійської національної армії — однієї з фракцій, що бореться за владу в Лівії.

Водночас і ХАМАС, і «Хезболла» мають технічні можливості здійснювати теракти проти Ізраїлю без застосування «Javelin». Зокрема обидві організації вже використовували ПТРК інших виробників у боротьбі з Ізраїлем.

Продаж гранатометів Matador

Насправді гранатомет «Matador» — це зброя спільного виробництва компаній із Німеччини, Сінгапура та Ізраїлю.

Україна отримала першу партію цих гранатометів від Німеччини наприкінці березня 2022 року. Немає жодної інформації, що для передачі подібної зброя потрібна окрема згода «Rafael Advanced Defense Systems» — ізраїльської компанії, залученої до виробництва Matador.

«Нацистських батальйонів» немає ні в складі Збройних сил України, ні в складі добровольчих військових формувань. Нацистська ідеологія заборонена українським законодавством, її не пропагують ні на політичному, ні на військовому рівнях.

Розкрадання військової та гуманітарної допомоги

Наратив про те, що гуманітарну та військової допомогу Україні масово розкрадають — це елемент інформаційної війни, спрямований на те, щоб Україна втратила довіру партнерів та отримувала менше підтримки в боротьбі з російською агресією.

Цей наратив розповсюджують щонайменше з квітня 2022 року. Наприклад, Юрій Швець, ексрозвідник КДБ та блогер, стверджував, начебто в статті CNN повідомляли про розкрадання допомоги в Україні. Насправді в матеріалі CNN не звинувачували Україну, а лише зазначали про кілька можливих проблем:

  • погано організована логістика, через що не всі військові вчасно отримують гуманітарну допомогу;
  • відсутність у США можливості повністю відслідковувати, як і де використовують допомогу, яку вони надсилають Україні;
  • вірогідність того, що в разі затягування війни зброя може опинитися на чорному ринку, як це трапилося з американською зброєю в Афганістані після захоплення влади «Талібаном» (тобто йдеться про потрапляння зброї до рук ворога в результаті бойових дій, а не навмисного розпродажу військової допомоги).

Випадки торгівлі гуманітарною допомогою справді фіксували. Наприклад, СБУ вже заблокувала кілька схем незаконного збуту допомоги у Львівській та Волинській областях. Утім, немає доказів, що такі схеми розкрадання носять масовий характер.

Навпаки, є чимало підтверджень того, що допомога надходить до українських військових. Тарас Чмут (голова фонду «Повернись живим»), Сергій Притула (засновник Благодійного фонду Сергія Притули) постійно займаються закупівлею та доставкою допомоги для військових, але не стикалися з корупцією, про яку казав Юрій Швець.

Також у мережі з’являється все більше підтверджень того, що зброю від західних партнерів уже активно використовують на фронті. Це, зокрема, стосується гаубиць M777, дронів «Switchblade», гранатометів «Matador» тощо.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний