ФЕЙК: Україна розміщує зброю на території АЕС

ФЕЙК: Україна розміщує зброю на території АЕС

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
149

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандистські телеграм-канали поширили інформацію, нібито українські військові зберігають зброю на території атомних електростанцій. Зокрема, це зброя західного зразка.

Це — фейк. Звіт МАГАТЕ не виявив зброї на жодній із атомних електростанцій, що контролюються Україною. Лише на Запорізькій АЕС, що окупована росією, експерти МАГАТЕ виявили озброєння.

Скриншот допису

У своєму повідомленні пропагандисти посилаються на турецькі ЗМІ, проте посилань на відповідні новини не дають. Нам також не вдалося знайти подібних повідомлень у турецьких медіа. Пропагандистський телеграм-канал «Милитарист», на якому вийшла фейкова новина, часто у своїх публікаціях посилається на вигадані турецькі джерела. Раніше ми спростовували вкид цього каналу про знищення Patriot у Києві. 

Починаючи з першого дня повномасштабного вторгнення росії в Україну, МАГАТЕ регулярно публікує пресрелізи про ситуацію на українських АЕС. Пост про зброю був поширений пропагандистами 15 вересня 2023 року. Того ж дня, а також 22 вересня були опубліковані відповідні пресрелізи МАГАТЕ, де немає жодної згадки про розміщення зброї на території Рівненської, Хмельницької, Південноукраїнської АЕС, а також на території зупиненої Чорнобильської станції. На початку 2023 року МАГАТЕ вже розвінчувало російські фейки про розміщення військової техніки на АЕС, підконтрольних Україні.

Проте звіти МАГАТЕ прямо вказують на розміщення зброї на Запорізькій атомній електростанції, тимчасово окупованій російською армією. Зокрема, звіти вказують на наявність мін у буферній зоні між внутрішньою і зовнішньою огорожами станції. Окрім цього, українська сторона заявляє про постійні обстріли росією території ЗАЕС. Інші атомні електростанції також потерпали від російських обстрілів. Зокрема, зупинялися реактори на Рівненській та Хмельницькій станціях, а також зазнавали руйнувань будівлі Південноукраїнської та Хмельницької АЕС.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний