ФЕЙК: Україна віддала Угорщині частину Закарпаття, Кулеба це погодив | VoxUkraine

ФЕЙК: Україна віддала Угорщині частину Закарпаття, Кулеба це погодив

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
16 Червня 2020
FacebookTwitterTelegram
8307

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі з’явилися публікації про те, що Україна віддала або майже віддала частину Закарпаття Угорщині. Стверджують, що Берегівський район дарують Угорщині. І міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба узгодив це. 

Утім, це все неправда. Розбираємо ситуацію.

Наразі Мінрегіон проводить реформу субрегіонального поділу України, зазначена мета якої збільшення ефективності та зниження витрат управління на субрегіональному рівні. Нині в Україні 490 районів, і це багато. Шляхом укрупнення і об’єднання їхню кількість планують скоротити до 129 районів. Про децентралізацію ми раніше писали.

Спекуляції стосуються Берегівського району – це один із 13 чинних районів Закарпатської області. Також цей район – місце компактного проживання угорців.

У попередній версії проєкту майбутніх районів на Закарпатті планували укрупнити райони і залишити 4, а саме: Ужгородський, Мукачівський, Хустський, Рахівський (див. карту нижче).Територія теперішнього Берегівського району повинна була увійти до складу укрупненого Мукачівського району. Так, чинний Берегівський район не зберігався б на субрегіональному рівні. 

У нещодавно оприлюдненій версії проєктів нових районів Берегівський район зберігає субрегіональний статус, стає п’ятим районом на Закарпатті та приєднує до себе чинний Виноградівський район (див. карту нижче). Утім Мінрегіон наголошує, що і до нещодавно оприлюдненого проєкту можливі зміни.

 

Джерело: decentralization.gov.ua

 

Через зміни у версіях проєктів розвинулися такі неправдиві тези: 

Теза 1: Україна дарує/віддала/майже віддала Угорщині Берегівський район.

Ні, це не так. Територія Берегівського району, незалежно від її субрегіонального статусу, – це Україна.

Теза 2: Берегівський район стає адміністративною одиницею Угорщини у складі України.

Ні, це не так. Територія Берегівського району, незалежно від її субрегіонального статусу, – це Україна.

Теза 3: Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба і його угорський колега Петер Сійярто підписали угоду про створення на території України у Закарпатській області угорського району.

Заява безпідставна. Більш того, Дмитро Кулеба заявив, що не брав зобов’язання щодо створення Берегівського району під час візиту в Будапешт.

Теза 4: Більшість населення в майбутньому Берегівському районі буде угорським.

Ми не беремося рахувати національний склад майбутнього Берегівського району на основі перепису 2001 року, оскільки за майже 20 років національний склад міг змінитися. 

Водночас, Товариство угорської культури Закарпаття у своїй заяві зазначили, що попередньо розроблений проєкт субрегіонального поділу матиме негативний вплив на інтереси угорців Закарпаття, оскільки їхній відсоток у новостворених районах значно зменшиться. Так, наприклад, у Берегівському районі з нинішніх 75% частка угорців зменшиться до 43%, в Ужгородському – з 33% до 13%, а в Мукачівському – з 12% до 4%.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний