Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інфографіку нібито німецької онлайн-платформи Statista. На ній можна побачити кількість найманців, що буцімто воювали на боці ЗСУ та загинули на Курщині. Найбільше начебто загинуло поляків — 1963 людини, а найменше японців — четверо осіб. Серед найманців також виділяють громадян Грузії, Колумбії, Франції, Німеччини, Великої Британії, США та Австралії.
Це фейк. Statista не публікувала таких даних. Пропагандисти вигадали інфографіку та скопіювали стиль оригінальних візуалізацій.
Скриншот публікації
Насправді німецька платформа Statista не публікувала такої інфографіки на своєму сайті. Ці дані також відсутні на сторінках платформи у соцмережах. Щобільше, платформа не є першоджерелом статистичних даних і за основу бере дані інших організацій.
Пропагандисти вигадали інфографіку Statista. Зокрема вони скопіювали стиль оригінальних візуалізацій і, ймовірно, за основу могли взяти графіку платформи за 2022 рік. У ній аналітики вказали країни, уряди яких станом на 2022 рік надавали найбільший відсоток від свого ВВП на допомогу Україні.
На цій графіці можна побачити ідентичну стрілку, логотип платформи та інші позначки. Проте пропагандисти забули додати у підробку джерело, яке вказує Statista у своїх справжніх інфографіках.
Інфографіка з країнами, які станом на 2022 рік виділили найбільшу частку свого ВВП як допомогу Україні. Джерело: Statista
Пропагандисти створили фейкову інфографіку, аби вкотре поширити тезу про так званих «найманців». Хоча їх в Україні немає. Раніше ми неодноразово спростовували подібні фейки та пояснювали, що іноземці, які беруть участь у воєнних діях в Україні, є військовослужбовцями Сил оборони, а не «найманцями».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний