ФЕЙК: Українська влада навмисно заразила людей туберкульозом на окупованій Луганщині

ФЕЙК: Українська влада навмисно заразила людей туберкульозом на окупованій Луганщині

6 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
1421

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

російські медіа та користувачі соцмереж поширили інформацію, що в 2020 році Україна спробувала заразити людей туберкульозом у Слов’яносербському районі Луганської області (тимчасово окупована частина Луганщини) за допомогою поширення фальшивих банкнот, інфікованих збудником туберкульозу. Першоджерелом цих повідомлень є інформація, надана міністерством оборони росії.

Проте українські військові не заражали жителів окупованих територій туберкульозом. Розповсюдження фальшивих банкнот на Луганщині було лише інформаційною акцією.

Цей фейк з’явився ще в 2020 році, але продовжує поширюватися в 2022 році як складова основного російського наративу про українські «провокації» з використанням біологічної зброї. У листопаді 2020 року представники «лнр» стверджували, що над містом Слов’яносербськ були скинуті банкноти номіналом 100 рублів, а в місцевих жителів, які взяли ці банкноти, нібито погіршилося самопочуття через зараження туберкульозом.

У 2020 році українські волонтери дійсно розповсюдили фальшиві банкноти та агітаційні листівки (з написами «Тебе не нужна война, но она нужна Кремлю», «Луганськ! Повертайся додому» тощо) на окупованій Луганщині за допомогою дрона. «Радіо Свобода» у грудні 2020 року взяло коментар у волонтера з позивним «Снігур», який керував цим безпілотником. Він назвав ідею з поширенням банкнот звичайним тролінгом, жартом. Також 9 листопада 2020 року Анатолій Штефан (позивний «Штірліц»), український військовий та блогер, опублікував фото цих банкнот та листівок. До листопада 2020 року українські військові та волонтери неодноразово скидали подібні листівки над окупованими територіями Донбасу.

Дрон, із якого скидали фальшиві банкноти та агітаційні листівки. Джерело — Анатолій Штірліц

Погіршення самопочуття у жителів Луганщини, про які казали пропагандисти «лнр», не могло статися через скинуті банкноти чи листівки. По-перше, інкубаційний період туберкульозу (період від інфікування до появи перших симптомів) триває щонайменше 3-9 тижнів. Крім того, далеко не всі інфіковані туберкульозом мають його відкриту форму з чітко вираженими симптомами. По-друге, туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом при тривалому перебуванні в закритому приміщенні разом із інфікованою людиною. Але хвороба не передається через контакт із предметами, якими користувався хворий.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний