ФЕЙК: Українській делегації в Китаї запропонували «млинці з чорною ікрою в російському стилі»

ФЕЙК: Українській делегації в Китаї запропонували «млинці з чорною ікрою в російському стилі»

31 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
187

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють меню, нібито запропонованого українській делегації на чолі з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою під час візиту до  Китаю у липні 2024 року. Однією зі страв в меню вказали «млинці з чорною ікрою в російській стилі».

Утім, це фейк. У назві «млинці з чорною ікрою в російській стилі» слово «російській» має неправильне закінчення. Решту позицій з меню взяли з одного з українських ресторанів китайської кухні. Вперше фото поширив російський телеграм-канал.

Скриншот допису

Українська делегація відвідала Китай 23-25 липня на запрошення міністра закордонних справ Китайської Народної Республіки Ван Ї. Під час зустрічі сторони обговорили можливу роль Китаю у досягненні миру. Кулеба заявив, що Україна вестиме перемовини з росією, коли та буде готова вести переговори доброчесно, але наразі, за його словами, такої готовності немає.

Попри твердження, що фото меню опублікували представники української делегації, нам не вдалось знайти жодного поширення світлини у соцмережах українських посадовців, фото не розповсюджували надійні українські медіа чи користувачі. МЗС України також не висловлювалося щодо «інциденту». Натомість світлину тиражували російські новинні ресурси. Перше поширення ми зафіксували у російському телеграм-каналі «Шейх Тамир». Він неодноразово поширював фейки, аби дискредитувати Україну.

На підробку вказує неправильне закінчення слова «російській», адже слово «стиль» чоловічого роду, відтак конструкція мала б бути такою: «млинці… в (якому?) стилі», тобто «млинці… в російському стилі». Ми ввели у пошук інші позиції у меню та з’ясували, що страви взяли з меню українського ресторану китайської кухні  CHINA MA. При цьому назви страв скопіювали слово у слово: вказали «мраморний судак» замість «мармуровий судак», залишили примітку «гострий» у страві з рисом. Усі страви, за винятком позицій «фрукти та ягоди», «млинці з чорною ікрою в російській стилі», є у меню цього закладу.

Ми знайшли меню, яке публікувала російська інформагенція ТАСС під час візиту владіміра путіна до Китаю у травні 2024 року, де лідери обох держав обговорювали  посилення співпраці в оборонній сфері. Папір, шрифт та золота стрічка, якою зшите меню, збігаються із фото меню, що поширили у мережі. Однак тіні на обох фото відрізняються. Це фото могло стати шаблоном для створення фейку. Ймовірно, фейкомети змінили назви страв та написи на українські, роздрукували листок, сфотографували та видали за начебто меню, яке запропонували українській делегації.

Скриншоти: зліва — фото фейкового меню; справа — меню під час прийому путіна у Китаї у травні 2024 року

Раніше ми спростовували інформацію, нібито очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив у Китаї про готовність України почати переговори з росією.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний