ФЕЙК: Українці перетворили Польщу у «кримінальну столицю» ЄС

ФЕЙК: Українці перетворили Польщу у «кримінальну столицю» ЄС

29 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
358

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що українці перетворили Польщу у «кримінальну столицю» Європейського Союзу. Нібито під впливом українських банд у країні процвітає відмивання коштів, торгівля дітьми, наркотиками, зброєю, а польська влада спеціально приховує це. 

Проте це — фейк. Вказану статтю поширює медіа, яке є ненадійним та регулярно публікує російські та проросійські фейки, зокрема про Україну. У самій статті використали неправдиву інформацію про Фундацію Олени Зеленської, яку ми раніше спростовували. А за даними Global Organized Crime Index, Польща у 2023 році не є країною з найвищим криміналітетом серед країн ЄС. 

Скриншот допису 

Подібну інформацію поширює польське медіа Niezależny Dziennik Polityczny. Раніше команда VoxCheck у межах проєкту Propaganda Diary виявила, що медіа систематично публікує російські та проросійські фейки, зокрема про Україну, та входить до чорного списку ЗМІ у Польщі. Про інші фейки в європейських ЗМІ можна дізнатися на сайті бази даних Propaganda Diary. 

У самій статті Niezależny Dziennik Polityczny використали фейки та маніпуляцію. До прикладу, у ній стверджують, що Фундація Олени Зеленської займається продажем дітей. Ми вже спростовували цей фейк.

Також у матеріалі розповідають про збільшення кількості правопорушень, вчинених іноземцями та, зокрема, українцями. Це нібито і є причиною того, що Польща перетворилася у кримінальну столицю ЄС. Проте, за даними Global Organized Crime Index, рейтинг Польщі сягає 4.48 у 2023 році, через що вона займає 28 місце з 44 країн Європи та 18 місце з 27 серед країн ЄС. Тобто Польща не є кримінальною столицею ні Європи, ні Європейського Союзу. 

Медіа Rzeczpospolita, з посиланням на дані Головного управління поліції Польщі повідомляє, що за перші 5 місяців 2023 року українці справді є лідерами серед кількості підозрюваних у правопорушеннях. Проте не загалом у країні, а саме серед іноземців. Відомо про 4695 підозрюваних іноземців, з яких громадянами України є 2288 осіб. Проте людей з українським громадянством у Польщі близько 1,5 млн осіб. Тобто за відносними показниками кількість українських правопорушників становить 0,15% від усіх українців у Польщі. Водночас лідерами за кількістю підозрюваних у скоєнні порушень є грузини: як пише Rzeczpospolita, на території Польщі проживають 22 тис. осіб із грузинським громадянством. У скоєнні злочинів підозрюють 901 людину, тобто 4,1% від загальної кількості. 

У виданні зазначають, що більшість українських громадян затримали за водіння у нетверезому стані. Саме на українців припадає 70% затриманих за це правопорушення іноземців. Вказують також, що за період з 2013 по 2022 рік кількість підозрюваних у злочинах іноземців зросла у 3,5 раза – з 3,5 тис. до 12,4 тис., проте немає жодних повідомлень про те, що це відбулося через українців.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний