ФЕЙК: В Ізраїлі виявили катастрофічні побічні ефекти вакцини Pfizer
Beta

ФЕЙК: В Ізраїлі виявили катастрофічні побічні ефекти вакцини Pfizer

28 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
263

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інформацію, ніби Комітет народу Ізраїля (Israeli People Committee) виявив »катастрофічні побічні ефекти вакцини Pfizer для кожної системи людського тіла». У дописах посилаються на статтю видання Great Game India. «Якщо результати Комітету народу Ізраїля правильні, то вакцина Pfizer пов’язана з більшою кількістю смертей в Ізраїлі, ніж AstraZeneca по всій Європі», — стверджують у цій статті. 

Незалежні іноземні фактчекери вже не вперше фіксують, що Great Game India поширює дезінформацію та конспірологію про коронавірус. Також раніше PolitiFact спростовували фейк, який поширили Great Game India, ніби коронавірус — це біологічна зброя

Комітет народу Ізраїля — це громадське об’єднання, а не урядова установа, яка може давати підтверджені статистичні дані. На сайті Комітету йдеться, ніби до його складу входять лікарі та адвокати, а сама організація виникла як відповідь на «кризу» COVID-19. Карантинні обмеження вони називають «урядовою диктатурою» та виступають проти кампанії з вакцинації, стверджуючи, ніби це «велике медичне дослідження на людях».

Документ, який згадують у дописах, це не звіт, а його короткий зміст. У ньому автори навіть не вказують, звідки беруть дані. Йдеться, ніби вони посилаються на офіційні джерела та соціальні мережі. І що ці дані «перевіряють» члени Комітету. 

«Тисячі повідомлень у соціальних мережах свідчать про те, що це, ймовірно, єдине місце, де люди можуть вилити своє горе», — пишуть у документі. Однак дописи в соціальних мережах — це не підтверджені випадки побічних ефектів. Незрозуміло, як у Комітеті доводять, що дописи правдиві, їхні автори дійсно були вакциновані, а побічні ефекти пов’язані з вакциною Pfizer. У документі це не коментують. 

Ще згадується, ніби Комітет народу Ізраїля отримав »2066 звітів про смерть після вакцинації». Які це звіти, хто їх надсилав та чи є підтвердження, що ці побічні ефекти були викликані вакциною — невідомо. 

Достовірність так званого звіту сумнівна й через те, що в ньому згадують два інші фейки про Pfizer. Ніби під час випробування вакцини померла дворічна дитина, а в Системі звітування про несприятливі наслідки вакцинації у США (VAERS) фіксують тисячі смертей після щеплень. Це неправда, спростування VoxCheck читайте за посиланнями. 

Офіційно влада Ізраїлю не робила жодних заяв про смерті внаслідок вакцинації. Наприкінці квітня у Міністерстві охорони здоров’я Ізраїлю повідомили, що вивчають невелику кількість випадків запалення серця у людей, вакцинованих проти COVID-19. Ізраїльський координатор реагування на пандемію Нахман Еш заявив, що попереднє дослідження показало «десятки випадків» міокардиту серед понад 5 мільйонів щеплених, переважно після другої дози. Еш наголосив, що поки невідомо, чи цей показник вищий за звичайний і чи це якось пов’язано з вакциною.

Ізраїль — світовий лідер по вакцинації. Станом на 24 травня щонайменше одну дозу вакцини отримали понад 62% з 9,3 млн населення країни. Загальнонаціональне дослідження вже довело, що вакцина Pfizer–BioNTech високоефективна у запобіганні госпіталізацій, розвитку серйозних захворювань та смертей через COVID-19. А після збільшення охоплення вакциною в Ізраїлі зафіксували значний спад у захворюваності. Ці результати свідчать, що вакцинація проти COVID-19 може допомогти контролювати пандемію, пишуть автори дослідження.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний