Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські канали поширили пост, у якому стверджують, що репресії в Україні нібито набагато масштабніші, ніж у росії. За 2022 і 2023 роки в росії порушили 273 кримінальні справи за статтею про поширення фейків про російську армію, тоді як в Україні за схожою статтею розпочали 2600 кримінальних проваджень.
Це — фейк. Пропагандисти наводять вигадані дані щодо кількості кримінальних справ в Україні, а також порівнюють непорівнянні поняття.
Скриншот допису
Дані, які наводять пропагандисти щодо кримінальних проваджень, відкритих Офісом Генпрокурора України, що стосуються повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року, — вигадані.
Кримінальні справи щодо злочинів проти основ національної безпеки України порушують декілька органів, зокрема Офіс Генерального прокурора України та Державне бюро розслідувань. До цієї категорії злочинів входять правопорушення, окреслені в першому розділі (статті 109-114) особливої частини Кримінального кодексу України, зокрема, це державна зрада, колабораціонізм, пособництво державі-агресору тощо.
У 2022 році Офіс Генпрокурора України відкрив 2046 справ по державній зраді та 4053 справи по колабораціонізму. За 2023 рік — 1205 та 3251 справ відповідно. У сумі це 10555 справ, що більше, ніж заявлені пропагандистами 10184 провадження. За весь період повномасштабного вторгнення росії Офіс Генпрокурора передав до суду 2251 справу за статтями про колабораціонізм, а не 2188, як вказують фейкороби на графіку.
Державне бюро розслідувань, зі свого боку, від початку повномасштабної російської агресії порушило 1942 кримінальні справи, 922 особам повідомили про підозру.
Також пропагандисти стверджують, що за 2022 і 2023 роки за статтею 436-2 в Україні відкрили 2636 кримінальних проваджень. Ця стаття стосується виправдовування або заперечення збройної агресії рф проти України та глорифікації її учасників. Згідно із судовою статистикою, у 2022 році українські суди розглядали 449 кримінальних справ за цією статтею і 200 осіб були засуджені, у 2023 році — 796 справ і 472 особи відповідно. В сумі це 1245 кримінальних справ.
Пропагандисти вказали неправильну, занижену кількість населення України — 25 мільйонів людей. Наразі неможливо точно порахувати кількість наявного населення в Україні у звʼязку із війною та воєнним станом, але оцінки українських та міжнародних експертів значно перевищують число 25 мільйонів. Так, Фонд народонаселення ООН стверджує, що на 2023 рік в Україні проживає 36,7 мільйона людей. При цьому ООН веде підрахунки населення України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України оцінив населення України на 1 січня 2023 року у 28-34 мільйонів осіб. Експерти Інституту підрахували населення України в межах підконтрольної Україні території станом на 1 січня 2022 року, тобто без урахування Криму й ОРДЛО.
Невдовзі після повномасштабного вторгнення росії в Україну в рф прийняли закон № 32-ФЗ, який відомий як «Закон про фейки». Він передбачає поміж іншого кримінальну відповідальність за поширення неправдивої інформації про дії російської армії. Після цього десятки міжнародних та російських опозиційних ЗМІ зупинили роботу в росії або були заблоковані. Human Rights Watch та Amnesty International засудили прийняття цього закону та назвали його утиском незалежної воєнної журналістики. Станом на січень 2024 року загалом за цим законом в росії порушили 273 кримінальні справи.
Фейкороби порівнюють кількість кримінальних справ за цим законом із кількістю проваджень в Україні за статтею про виправдання збройної агресії росії. Це порівняння маніпулятивне, оскільки російський закон карає за засудження вторгнення росії в Україну, а український — за виправдання цього вторгнення. Тобто, ці закони протилежні за своїм сенсом.
Аналогом злочинів проти національної безпеки в Кримінальному кодексі росії є злочини проти основ конституційного ладу та безпеки держави, вказані в главі 29 розділу 10 загальної частини. Зокрема, там містяться статті про покарання за державну зраду і співпрацю з іноземною державою. У 2022 році за статтею про держзраду у рф порушили 22 кримінальні справи, у 2023 році в росії відкрили 70 кримінальних справ за статтями про колабораціонізм і держзраду. Також у 2023 році в росії порушили 430 кримінальних справ за статтями про екстремізм. Всі ці справи порушують зазвичай проти громадян росії, які протестують проти чинної російської влади та її рішення розпочати повномасштабну агресію проти України. Кількість кримінальних справ, заведених в Україні, значно перевищує кількість проваджень за схожими статтями в росії, оскільки саме росія є агресором та розпочала неспровоковану повномасштабну агресію проти України.
Російський правозахисний медіапроєкт «ОВД-Інфо», який фіксує випадки політичних репресій у рф, за два роки повномасштабної війни росії проти України нарахував майже 20 тисяч затримань за антивоєнну позицію, майже 8700 адміністративних справ та 895 відкритих кримінальних проваджень. Кримінальні справи, зокрема, порушують за статтями про поширення неправдивої інформації про збройні сили росії, їх дискредитацію, виправдання тероризму тощо.
Також пропагандисти згадують про понад 200 тисяч інших кримінальних справ, відкритих в Україні, і це нібито свідчить про розмах репресій у державі. Невідомо, звідки взяті ці цифри. Станом на середину січня 2024 року Національна поліція відкрила понад 111 тисяч кримінальних проваджень щодо злочинів російської армії на території України. Більшість обвинувачених у цих справах є громадянами росії. Тобто наратив про репресії в Україні є необґрунтованим.
Міжнародні рейтинги також свідчать про більшу ступінь свободи в Україні, ніж у росії. Зокрема щорічний Індекс свободи людини, який формують Інститут Катона та Інститут Фрейзера. Цей індекс представляє стан свободи людини у світі на основі показників особистої, громадянської та економічної свободи. Так, у 2023 році Україна посіла 83 місце у рейтингу, піднявшись на 6 позицій угору, порівняно з 2022 роком. Росія ж у 2023 році займала 121 позицію, а роком раніше — 119.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний