ФЕЙК: В Україні хочуть заборонити продаж кнопкових мобільних телефонів

ФЕЙК: В Україні хочуть заборонити продаж кнопкових мобільних телефонів

8 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
194

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні планують заборонити продаж кнопкових мобільних телефонів. 

Однак це фейк. В Україні не реєстрували відповідний законопроєкт, про це не писали українські медіа. Пропагандисти поширили цю інформацію, посилаючись на інший фейк про нібито надсилання повісток у застосунку «Дія».  

На сайті Верховної Ради немає законопроєктів про заборону продажу кнопкових мобільних телефонів, депутати не повідомляли  про намір подати відповідний законопроєкт, також про це не писали українські медіа. Інформацію поширило лише кілька російських ресурсів, а першим її опублікували на фейсбук-сторінці користувача під ніком «Олег Саймон» 31 січня о 14:42.

За пошуком за ключовими словами у забороненому в Україні пошуковику «Яндекс» ми знайшли новину, яку масово поширювали російські ресурси 25 грудня 2023 року. Мовляв, українці масово скуповують кнопкові мобільні телефони, щоб не отримувати електронні повістки через застосунок «Дія». А за кілька днів з’явилось повідомлення про нібито заборону на продаж кнопкових телефонів в Україні.

Перше поширення інформації про масове скуповування кнопкових телефонів ми зафіксували у телеграм-каналі «Украина.ру» 24 грудня. У дописі розмістили фото з українського сайту оголошень «OLX», на якому зображені кнопкові телефони. Така об’ява дійсно існувала. Проте наразі сторінка недоступна, вона також не збереглась у кеші Google чи вебархіві.

У мережі є схожі повідомлення, пов`язані з кнопковими телефонами. Зокрема, користувачі продають колекційні телефони або кнопкові телефони на запчастини. Однак такі оголошення не свідчать про масовий попит на кнопкові телефони. До того ж фейк про нібито розсилання повісток у «Дії» неодноразово спростовував міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. «Повісток у Дії не буде ніколи», — запевнив посадовець 24 грудня 2023 року.

Раніше ми спростовували фейк, нібито користувачам «Дії» почали надходити електронні повістки.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний