ФОТОФЕЙК: Користувачам «Дії» почали надходити електронні повістки

ФОТОФЕЙК: Користувачам «Дії» почали надходити електронні повістки

31 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
480

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють скриншот повідомлення, яке нібито отримав один із користувачів застосунку «Дія». У повідомленні користувача сповіщають, що він у зазначений час та дату має прийти до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Електронна повістка надійшла начебто від Житомирського обласного ТЦК та СП, керівником якого є Сергій Мартищенко.

Це — фотофейк. У Житомирському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки спростували інформацію про повістки в «Дії».

Скриншот публікації

Уперше скриншоти начебто електронної повістки опублікували в телеграм-каналі «ТРУХА» (російський канал, що скопіював назву схожого українського ресурсу) 26 грудня 2023 року. Проте на цьому каналі можна побачити й іншу неправдиву інформацію. У Житомирському обласному ТЦК та СП спростували інформацію про повістки у «Дії» та повідомили, що це черговий фейк росіян.

Можна помітити, що зображення відредагували. На це вказують декілька неточностей. До прикладу, надпис «термінове електронне повідомлення» на другому скриншоті виділений жирним шрифтом, тоді як на першому — ні. Також є зайвий пробіл між знаком «№» та цифрами й між надписом «електронна повістка № 0273» та основним текстом. Також на повістці внизу мав би бути підпис керівника, хоча на скриншоті користувачів він відсутній. Помилку допустили й в порядку слів, зокрема на повістці пишуть «Житомир, Сергія Параджанова (Баранова) вул., 4.». Хоча правильно спочатку писати вулицю, тобто — «Житомир, вул. Сергія Параджанова (Баранова) 4». 

Помилки, які допустили росіяни під час створення фейкової повістки

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, який відповідає за розробку «Дії», неодноразово наголошував, що надсилати повістки через застосунок не будуть.

Окрім цього, 19 грудня 2023 року в Києві пройшов Diia Summit, на якому представили оновлений дизайн застосунку «Дія». Зокрема, тепер у застосунку більше немає внизу розділу «Повідомлення», як на скриншоті росіян. Відтепер користувачі, які оновили застосунок, можуть знайти «Повідомлення» в загальній вкладці «Меню».

Оновлений дизайн застосунку «Дія»

Цей фейк — чергова спроба росії посіяти ворожі настрої в суспільстві. Раніше ми вже спростовували подібний фейк, нібито українцям надсилають повістки через «Дію».

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний