ФЕЙК: В Україні піддають репресіям православну церкву, щоб запровадити неоязичництво сатанинського характеру

ФЕЙК: В Україні піддають репресіям православну церкву, щоб запровадити неоязичництво сатанинського характеру

31 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
1123

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ масово пишуть про те, що в Україні влаштували гоніння на православну церкву, тому що хочуть запровадити «неоязичництво сатанинського характеру». Крім того, українська влада взагалі прагне ліквідувати загалом християнство як таке. 

Це фейк. По-перше, українські спецслужби проводили обшуки в єпархіях УПЦ МП не тому, що влада ліквідовує християнство, а в рамках безпекових заходів для розкриття потенційної підривної діяльності. По-друге, немає жодних логічних підстав вважати, що українська влада намагається штучно насадити населенню конкретну релігію. Конституція України гарантує громадянам свободу сповідувати будь-яку релігію. 

В Україні немає жодних «утисків» православної церкви. 2 грудня 2022 року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО про санкції щодо афілійованих з центрами впливу в росії релігійних організацій. У документі також вказують активізувати заходи з виявлення та протидії підривній діяльності російських спецслужб у релігійному середовищі України. Проте в ньому взагалі не йдеться про заборону чи обмеження на сповідання громадянами православ’я чи діяльності автокефальної Православної Церкви України. 

Уже в січні стало відомо, що у ВРУ зареєстрували законопроєкт, яким може бути припинена діяльність УПЦ (МП). Документ зареєстрував Кабмін, тексту проєкту закону поки немає у публічному доступі. Представник КМУ у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив, що законопроєкт унеможливлює діяльність в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України в державі, що здійснює збройну агресію проти України.

СБУ проводила обшуки в єпархіях УПЦ МП в різних регіонах України через підривну діяльність її представників. У Службі повідомили, що виявили у священників російські паспорти, пропагандистську літературу, мільйони готівки та докази зв’язків зі збройними формуваннями на Донеччині та росією. Наприклад, в Івано-Франківській єпархії УПЦ МП виявили символіку (шеврони) «великого войска Донского» — незаконного формування, яке у 2014 році допомогло російським військам окупувати частину Донецької та Луганської областей. В інших храмах знайшли «перепустки федеральних радників рф» та прапор так званої «Новоросії».

За словами в.о. голови СБУ Василя Малюка, станом на кінець грудня було понад 50 кримінальних проваджень, 19 підозр і 5 вироків суду священнослужителям із УПЦ (МП). Серед них — корегувальники вогню по житлових кварталах, які підтвердили свою належність до російських спецслужб. Раніше в СБУ повідомляли про відкриття кримінальних проваджень щодо представників УПЦ (МП), які були інформаторами росії. 

Жодних підстав говорити про те, що українська влада намагається штучно насадити громадян конкретну релігію, немає. Стаття 35 Конституції України гарантує свободу світогляду і віросповідання, зокрема свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно провадити релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Водночас стаття визначає, що здійснення цього права може бути обмежене законом в інтересах охорони громадського порядку. 

Крім цього, вкрай сумнівною виглядає можливість «витіснити» християнство чи православ’я зокрема з України. У липні 2022 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) проводив опитування щодо релігійної самоідентифікації населення України. Виявилося, що 72% респондентів ідентифікують себе як православних. Серед Православних Церков безумовно «лідирує» Православна Церква України: до неї себе зараховують 54% усіх респондентів. Ще 14% вважають себе просто православними, без конкретизації Патріархату. І лише 4% ідентифікують себе з Українською Православною Церквою Московського Патріархату. Тож нелогічно вважати, ніби «витіснивши» УПЦ МП з України влада зможе «витіснити» усіх православних. До речі, порівняно з 2021 роком частка тих, хто ідентифікує себе з УПЦ МП знизилася з 18% до 4%. 

Після православ’я найбільше респондентів ідентифікували себе як атеїстів (10%) і греко-католиків (8%). Інші релігії/конфесії називалися рідше, а язичництво серед результатів не згадується взагалі. А тому нелогічно припускати, що таке непопулярне серед українців вірування можна насильно зробити головною релігією. 

Російські пропагандисти не вперше намагаються дискредитувати українське суспільство та владу, переконуючи, ніби в Україні сповідують сатанізм. Ці фейки мають дві цілі: по-перше, дегуманізувати українців та виправдати вчинені проти них воєнні злочини. По-друге, показати Кремль та його прихильників захисниками «традиційних цінностей».

Раніше ми спростовували фейк про те, що українська влада затримує православних священників, щоб обміняти їх на своїх «сатаністів».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний