ФЕЙК: В Україні знищена система водопостачання

ФЕЙК: В Україні знищена система водопостачання

21 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
213

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти поширюють новину, що в Україні знищена система водопостачання, наводячи як доказ світлини брудного водяного фільтру з домогосподарства в місті Іршава на Закарпатті.

Це — фейк. Пропагандисти передрукували новину в українського псевдожурналіста та псевдоексперта Антона Гури, який уже поширював фейки про водопостачання в Україні. Іршавська влада та місцеві пабліки не писали про проблеми з водопостачанням.

Скриншот допису

За зворотним пошуком ми знайшли оригінальний пост, звідки пропагандисти взяли всі світлини та відео для свого допису. Цей пост належить українському псевдоексперту та псевдожурналісту Антону Гурі, який систематично просуває проросійські наративи.

Не маючи медичної освіти, під час пандемії коронавірусу він коментував медичні теми на каналі «КлименкоТайм», який пов’язують із колишнім міністром доходів і зборів часів Януковича Олександром Клименком, а також просував антивакцинаторську риторику.

Після початку повномасштабної війни почав коментувати воєнну тематику. Так, війну він називає «договорняком» і змовою глобалістів. Наприклад, стверджує, що Україна вже не буде відвойовувати Маріуполь, оскільки є якась домовленість між росією та Україною. А в загибелі великої кількості людей звинувачує не росію, а третіх осіб — Україну або Захід. 

Під час ракетних обстрілів Києва Гура нагнітав паніку та лякав застосуванням кліматичної зброї. Гура займався дискредитацією ЗСУ та волонтерів. Крім того, він неодноразово підтримував УПЦ МП після розірвання Міністерством культури договору оренди приміщень Києво-Печерської лаври та назвав цей крок утиском віруючих.

Гура не вперше публікує фейки, повʼязані з водопостачанням в Україні. У серпні 2023 року він поширив допис, що нібито знайшов глистів у водопровідній воді в Києві. Псевдожурналіст не надав цьому ніяких доказів, а його пост підхопили російські пропагандисти та опублікували на тому ж каналі, що і фейк про брудну воду в Іршаві. Проте цього разу вони вже не посилалися на Антона Гуру.

Іршавська міська рада не публікувала новин стосовно проблем із водопостачанням у місті на своєму сайті та у фейсбуці. Також ми не знайшли жодних дотичних новин у місцевих ЗМІ та пабліках у соціальних мережах.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний