ФЕЙК: В українських військах воюють терористи ІДІЛ з Близького Сходу

ФЕЙК: В українських військах воюють терористи ІДІЛ з Близького Сходу

30 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
152

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото, на яких зображено нібито бійців ЗСУ з шевронами терористичної організації «Ісламська держава» (ІДІЛ). Знімки подаються як доказ того, що в українських військах воюють терористи з Близького Сходу. «Не здивуємося, якщо слідство встановить, що раніше ці послідовники ІДІЛу воювали у складі ЗСУ, яких згодом перекинули до Росії», — пропагандисти припускають причетність бійців на фото до рейдів Російського добровольчого корпусу (РДК), легіону «Свобода Росії» та Сибірського батальйону на територію рф. 

Утім, це — фейк. Шеврони є трофеєм, здобутим українськими військовими у штурмі позицій російських «вагнерівців».

Скриншот допису

За зворотним пошуком за зображеннями ми виявили, що у репортажах медіакомпаній «Associated Press» та «The Sun» дійсно можна помітити бійців Сил оборони України із символікою терористичної організації ІДІЛ. 

«Ісламська держава» (ІДІЛ) — терористичний рух, створений із залишків Аль-Каїди в Іраку у червні 2013 року, що заперечує право на існування людей інших вірувань та переконань. Члени ІДІЛ здійснили серію терактів у кількох європейських країнах, серед них — Франція, Німеччина, Австрія. Кінцевою метою прихильників руху є створення єдиної мусульманської держави (халіфату) у всьому світі. 

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки знайшов одного з власників форми з цим шевроном та учасника репортажу — командира підрозділу у складі 28-ї ОМБр імені Лицарів Зимового Походу з позивним «Курт». У своєму відеозверненні боєць розповів, що насправді він є українцем та християнином, а не мусульманином, і ніяк не пов’язаний з ІДІЛ. Курт пояснив, що знайшов цей шеврон на позиціях противника після штурму підрозділу російських найманців групи «Вагнера» та залишив його собі на знак перемоги над ворогом. У іншому інтерв’ю військовослужбовець додав, що колекціонує шеврони, і показав частину своєї колекції нашивок. 

З іншого репортажу за участі Курта дізнаємося, що він доєднався до Збройних сил України ще у 2014 році та провів усі 10 років російсько-українській війні — спочатку служив у розвідці, потім протягом п’яти років працював снайпером та командував взводом. Курт неодноразово з’являвся у новинних стрічках до появи у репортажу від «Associated Press», і жодного разу патчу ІДІЛ на його рукаві не було.  

У мережі немає жодних фото та відеоматеріалів, окрім двох вказаних репортажів, у яких на бійцях Сил оборони України була б помічена символіка «Ісламської Держави». Ця організація є забороненою в Україні та становить для неї значну небезпеку — географічне розташування держави між Європою та Близьким Сходом природно створює ризик перетворення нашої території на перевалочну базу для терористів. В Україні неодноразово затримували бойовиків «Ісламської Держави» та відмовляли іноземцям у в’їзді на територію держави через зв’язки з угрупуванням.   

Російський агітпроп використовує будь-які можливості для того, аби зруйнувати імідж України серед західних партнерів та змусити їх припинити постачання військової допомоги для відсічі російської агресії. Вони не вперше намагаються поставити знак рівності між українською армією та терористичними угрупуваннями. Раніше ми спростовували фейки про те, що Україна продавала зброю ХАМАСу та тренувала його бойовиків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний