ФЕЙК: Вакцину від Pfizer-BioNTech проти COVID-19 створили ще до появи вірусу SARS-CoV-2
Beta

ФЕЙК: Вакцину від Pfizer-BioNTech проти COVID-19 створили ще до появи вірусу SARS-CoV-2

31 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
57

Спростування фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на якому стверджують, що вакцину від Pfizer-BioNTech начебто винайшли до того, як з’явився вірус SARS-CoV-2. Кажуть, що вакцину створили ще у 2010 році, але її не могли продати. Для того, щоб реалізувати вакцину, вірус SARS-CoV-2 нібито створили у лабораторних умовах. Також додають, що пандемії не існує. 

Спікерка на відео — Валіда Будакіду — журналістка, письменниця, синхронна греко-російська та російсько-грецька перекладачка, лікарка та щелепно-лицьовий хірург. Спікерка має декілька YouTube-каналів, на яких поширює матеріали конспірологічного характеру. 

Скриншот відео

Пояснюємо, що не так. Раніше цей фейк спростували фактчекери зі Stopfake.kz. 

Імовірно, спікерка умисно підписала відео з помилками, щоб уникнути модерації контенту щодо протидї поширення неправдивої інформації на тему COVID-19 в YouTube та Facebook. Так, ці соцмережі не детектують використаного способу написання “Pfaizer” (коректно — “Pfizer”) та “ви@рус” (коректно — “вирус”). Як наслідок, до контенту не додається інформаційна панель, яка веде на надійні джерела, які пишуть про COVID-19. Тому варто бути уважним, якщо помічаєте написання ключових слів з помилками. Це сигнал того, що автори хочуть уникнути автоматичного детектування та потенційних санкцій.

Вакцини від COVID-19 створені після ідентифікування вірусу SARS-CoV-2

Вакцину проти COVID-19 не могли створити у 2010 році через відсутність на той момент геному вірусу SARS-CoV-2, який необхідний для розробки вакцин. Китайська влада ідентифікувала вірус SARS-CoV-2 7 січня 2020 року, після чого було проведено секвенування його генетичного матеріалу. Перші випадки COVID-19 зафіксували 31 грудня 2019 року в Ухані, Китай. 

Повногеномне секвенування (WGS) – це аналіз усієї геномної послідовності ДНК клітини в одному процесі, що забезпечує найбільш повну характеристику геному. Геном або генетичний матеріал організму (наприклад, бактерії, вірусу, картоплі, людини) складається з ДНК. Кожен організм має унікальну послідовність ДНК, яка складається з основ (A, T, C і G). Якщо послідовність основ в організмі відома, можна визначити унікальний відбиток пальця або модель ДНК. Визначення порядку основ називається послідовністю. 

Компанія Pfizer почала 1 та 2 фази клінічних випробувань вакцини проти COVID-19 у травні 2020 року, Moderna у березні 2020 року, Oxford-AstraZeneca у квітні 2020 року, Sinovac 17 квітня 2020 року. Тобто всі перераховані компанії почали розробку вакцин проти COVID-19 у 2020 році, вже після виявлення вірусу SARS-CoV-2.

Походження вірусу SARS-CoV-2 невідоме. Наразі розглядають обидва варіанти його походження як лабораторний, так і природний. Отже, наразі безпідставно стверджувати, що SARS-CoV-2 штучно створений вірус. 

Раніше ми вже спростовували те, що пандемії COVID-19 нібито не існує.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний