Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, буцімто Верховна Рада ухвалила постанову №4425. У документі нібито йдеться про те, що українці, які не виїжджали з країни після 24 лютого 2022 року, можуть отримати одноразово 24 тис. грн. Нові зміни набули чинності з 1 травня 2025 року. Програму реалізують в межах проєкту «єПідтримка», гроші можна отримати через «Дію».
Це фейк. Сайти Верховної Ради та «Дії» підробили. Жодної постанови про виділення українцям одноразової допомоги у розмірі 24 тис. грн, які не виїжджали з України після повномасштабного вторгнення, немає.
Скриншот публікації
1 травня Верховна Рада справді провела пленарне засідання. Однак під час нього не ухвалювали постанови №4425. Загалом ми не знайшли на сайті Верховної Ради жодної постанови, за якою українці могли б розраховувати на таку одноразову виплату.
Крім того, користувачі підробили сайт Верховної Ради. На їхньому скриншоті видно дату, а над нею напис «Постанова 4425 прийнято». Тоді як на офіційній сторінці Верховної Ради над датою міститься заголовок «Порядок денний».
Також на фейковому сайті у правому верхньому куті відрізняється оформлення, відсутні написи «Офіційний вебпортал парламенту України» та «Online».
Скриншот з відео, яке поширюють у мережі
Скриншот зі справжнього сайту Верховної Ради
Разом із цим на записі можна побачити, що 1 травня буцімто була шоста сесія восьмого скликання. Тоді як насправді того дня була 13 сесія дев’ятого скликання. Восьме скликання Верховної Ради було у 2014-2019 роках.
Окрім сайту Верховної Ради, користувачі підробили довідку про допомогу на сайті «Дія». Українцям справді дозволяли отримати одноразову виплату у рамках програми «єПідтримка». Проте не 24 тис. грн, а 6500. Заявку на отримання коштів можна було подати з 8 по 31 березня 2022 року.
Скриншот з відео, яке поширюють у мережі
Скриншот програми «єПідтримка» на сайті «Дії»
Допомогу могли отримати ті, хто внаслідок бойових дій втратив частину заробітної плати або ті, чия робота була тимчасово зупинена. У програмі не вказували нічого про тих, хто не виїжджав з України від початку повномасштабного вторгнення.
На записі закликають перейти за посиланням в описі профілю, аби отримати деталі щодо виплати. Однак у каналі немає потрібної інформації. Це роблять навмисно для збільшення авдиторії. Надалі цей канал може просувати схожі фейки, замовні матеріали, клікбейт або замасковану рекламу.
Раніше ми вже спростовували подібний фейк, буцімто українцям, які не виїжджали з України, виплачують по 14 тис. грн.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний