Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють відео, в якому жінка за кадром скаржиться на те, що Міноборони України нібито вимагає 30 тисяч гривень за перепоховання чоловіка. Той загинув під час бойових дій у Курські області й похований у селі Олександрівка Суджанського району.
Це — фейк. У Суджанському районі немає села Олександрівка, а номер телефону належить польському інтернет-магазину. Поховання загиблих військовослужбовців здійснюють коштом держави. Крім цього, жінка з відео неодноразово озвучувала російські фейки.
Скриншот допису
На сайті Міністерства оборони України ми не знайшли документа такого зразка, який демонструють у відео. Через якість зйомки неможливо чітко визначити, чи печатка на документі належить Міноборони. Крім цього, на ньому немає підпису уповноваженої особи.
У «сповіщенні» вказано, що загиблого солдата поховали в селі Олександрівка Суджанського району на Курщині. По-перше, полеглих українських військовослужбовців, якщо це можливо, для поховання вивозять на українську територію. Тому незрозуміло, чому військового поховали на території росії. По-друге, у Суджанському районі Курщини немає села Олександрівка. Такий населений пункт є в сусідньому Кореневському районі. Утім, село знаходиться під контролем російської армії.
У відео стверджують, що Міністерство оборони України вимагає від неї 30 тисяч гривень за перепоховання свого чоловіка. У самому «сповіщенні» про це не йдеться. Крім цього, сімʼям загиблих військовослужбовців держава надає допомогу у похованні. Щобільше, сім’ї українських солдатів, які загинули на фронті, отримують від держави грошову виплату.
Номер гарячої лінії, вказаний у «сповіщенні», насправді належить польському інтернет-магазину.
Щобільше, жінка з відео неодноразово брала участь у російських постановах, які ми розвінчували раніше. Зокрема, вона під іменем Тетяна була матірʼю випускника школи, якого разом із батьком нібито примушують прийти до військкомату. Також вона була Олесею, матірʼю учня дитячого садочка, якому вихователька «вимила рота з милом за те, що той розмовляв російською мовою». Її голос був у фейку, де начебто співробітник ТЦК в телефонній розмові погрожує забрати в армію її разом із «чоловіком-ухилянтом», а також у фейку, що їй буцімто відмовили у виплаті за сина-військового, який загинув на Курщині.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний