Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У соціальних мережах поширюють інформацію про нібито знищення Збройними Силами України великої кількості ворожої техніки під Харковом 21 квітня 2022 року. Допис супроводжують відео, на якому українські військові спочатку нібито знищують кілька російських танків, вертольотів, а в кінці — десантників, які нібито вистрибнули з парашутами.
Однак це — фейк, відео не має відношення до подій біля Харкова. Воно демонструє знищення воєнної техніки у комп’ютерній грі жанру тактичний шутер Arma 3.
У першій частині фейку використали відео, яке з’явилося 7 квітня 2022 року. Автор цього відео в описі вказав, що воно демонструє ігровий процес воєнного симулятора Arma 3. Першоджерело другої частини фейкового відео з кадрами знищення вертольотів і десанту знайти не вдалося.
Утім, є велика кількість схожих відео ігрового процесу цієї ж гри, де використовуються такі ж спецефекти та моделі техніки, як у фейковому відео. Можна зробити висновок, що друга частина фейку також походить із гри Arma 3.
Аби фейкове відео здавалося більш реалістичним, автори обрізали справжнє відео і знизили його якість. Впродовж перегляду можна помітити й інші деталі, які видають несправжність подій: це 3D-модель солдата, яка з’являється на 1 хвилині 45 секунді.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний