ФЕЙК: Військові ЗСУ носять шеврони з нацистськими символами

ФЕЙК: Військові ЗСУ носять шеврони з нацистськими символами

30 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
3894

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото військовослужбовців ЗСУ. На нарукавному шевроні одного з бійців нашита зірка Давида на синьо-жовтому тлі, а у другого військовослужбовця зображена голова вовка та знак «Ідея нації». У дописі під знімком зазначено: «А тепер згадайте виправдання Зеленського, що він не нацист, тому що єврей».

Утім, символіка на шевронах українських військових — не нацистська. 

 

Скриншот повідомлення

За допомогою зворотного пошуку у Google Images ми знайшли бійця іноземного легіону, який поширив цю світлину, зазначивши, що військового на фото звати Аскольд, позивний «Бургер». Повне ім`я чоловіка на фото Аскольд Сморжевський. Від початку повномасштабного вторгнення росії він у складі ізраїльських добровольців воює в лавах батальйону «Свобода».

Цю світлину Сморженський опублікував у своєму телеграм-каналі 1 грудня, додавши іронічний підпис: «Як ти став ізраїльським нацистом? А в нас вся синагога така».

Повідомлення про нацистське походження знаків на шевронах військових  — фейкове.

На першій нашивці зображений символ єврейського народу — зірка Давида. Цей знак, за легендою, був знаком юдейського царя Давида, військо якого мало таку форму щитів. Нині символ зображений на національному прапорі Ізраїлю. На шевроні також є напис. За допомогою пошуку фото у Google Images ми змогли визначити слово, зазначене на шевроні. У перекладі з івриту воно означає «Україна».

Російські ЗМІ неодноразово публікували інформацію, нібито українські військові, зокрема батальйон «Азов», використовує німецький символ «Вольфсангель» або «Вовчий гак». Цей знак у різних варіаціях зображували на емблемах нацистських підрозділів. Нині емблема розміщена на гербах кількох німецьких міст.

Однак в українській традиції цей знак має інше значення.Так на другому шевроні насправді використаний український символ «Ідея нації»: літера «N» вказує на націоцентричність української ідеології, зображення літери «І» із загостреними кінцями символізує нестримність ідей, вищість ідеального над матеріальним. 

Фото: 1. Фото шеврона, яке поширили у мережі; 2,3. Фото шевронів полку «Азов». 4. Знак «Ідея Нації»

Дослідник націоналістичної ідеології Олексій Рейнс пояснював, що знак «Ідея Нації» має глибоке коріння в українській (руській) символіці та геральдиці ще з часів Київської Русі. У збірці Альберта Віюка-Кояловича «Гербовник лицарства Великого князівства Литовського» представлено цілий ряд гербів під спільною назвою «Гаки», що належали різним руським родам. На них були зображені переплетені староукраїнські літери «І» та «N» (написання букви «Н» до реформ Петра I 1707 — 1710 років).

Фото родових гербів Ольшевських, Гурків, Войнів-Ясеницьких та Біликовичів. Джерело: збірка Альберта Віюка-Кояловича «Гербовник лицарства Великого князівства Литовського»

Після здобуття незалежності символ «Ідея Нації» використовувався як емблема Соціал-національної партії України. «Українські націоналісти використовують цей знак у двох значеннях. З одного боку — як данину історичній традиції, з іншого — як візуальну демонстрацію своїх головних принципів. Тобто вірність Ідеї Nації», — зазначав Олексій Рейнс.

Фото: 1 — Знак «Ідея нації»; 2, 3, 4 — Варіації німецького символу Вольфсангель

Колишній командир «Азову» Андрій Білецький підкреслював, що під час вибору символу бійці керувалися лише його українським значенням, не посилаючись на середньовічну німецьку геральдику. «Для нас «Ідея Нації» є винятково українським, козацьким символом, і не варто звертати увагу на уяву тих, хто в ній хоче знайти якісь інші, таємничі смисли», — заявляв він.

До того ж голова вовка на шевроні часто використовується у військовій символіці. Зокрема цей елемент є на нарукавному шевроні Командування Сил спеціальних операцій ЗСУ та Грузинського легіону.

Російські новинні сайти поширювали повідомлення про «нацизм в Україні» ще задовго до повномасштабного вторгнення. У травні 2022 року міністр закордонних справ рф Сергій Лавров заявив, мовляв, національність Володимира Зеленського ще не означає, що керівництво України не підтримує нацистів. У відповідь глава ізраїльського зовнішньополітичного відомства Яїр Лапід сказав, що слова російського посадовця є «непробачними та обурливими». Він додав: «Євреї не вбивали себе під час Голокосту. Найнижчий рівень расизму щодо євреїв — це звинувачувати самих євреїв в антисемітизмі». Заяву Лаврова також розкритикував Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Раніше ми спростовували інформацію, нібито Володимир Зеленський опублікував автобіографічну книгу з назвою «Моя боротьба», а український військовий носить шолом із написом «Jedem das seine».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний