Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про те, що США визнали існування своїх біолабораторій на території України. Для доказу цього користувачі посилаються на промову Вікторії Нуланд, заступниці держсекретаря США: «В Україні є біологічні дослідницькі лабораторії. Наразі ми занепокоєні, що російські військові можуть взяти їх під контроль. Ми працюємо з українською стороною над тим, щоб матеріали біологічних досліджень не потрапили до рук російських сил».
Скриншот допису, що поширюють у Facebook
Утім, Вікторія Нуланд не стверджувала, що в Україні знаходяться американські лабораторії. Її слова вирвали з контексту.
Цей фейк та іншу дезінформацію, пов’язану з біолабораторіями в Україні, уже спростовували незалежні іноземні фактчекери з Myth Detector, FactCheck.org, The Washington Post, USA Today, The Dispatch. VoxCheck теж розповідав про цей поширений фейк у рамках моніторингу російської дезінформації.
Слухання в Сенаті
8 березня 2022 року у Сенаті США проходили слухання щодо відповіді на російську агресію проти України. Під час них сенатор Марко Рубіо запитав Вікторію Нуланд, чи володіє Україна біологічною або хімічною зброєю. Заступниця держсекретаря не стверджувала, що Україна має таку зброю. Натомість вона лише сказала, що в Україні знаходяться лабораторії, матеріали яких можуть стати небезпечними в руках російського агресора. Також вона не заявляла, що ці лабораторії належать США.
Друге питання Рубіо стосувалося російської пропаганди: він розповів, що Росія постійно намагається звинуватити Україну в розробці зброї масового ураження. Далі сенатор запитав Нуланд, чи впевнена вона на 100%, що будь-яке застосування біологічної чи хімічної зброї в Україні буде пов’язане саме з російськими провокаціями. Заступниця держсекретаря відповіла, що лише Росія може застосувати таку зброю.
Лабораторії в Україні
“Таємні біолабораторії США в Україні” — це міф російської пропаганди. Немає жодного підтвердження, що в Україні є американські лабораторії. Проте є співпраця між українськими та американськими установами.
Із 2005 року в рамках Програми зі зменшення біологічної загрози США допомагають модернізувати українські лабораторії, проводити дослідження, підвищувати культуру безпеки для попередження спалахів небезпечних інфекційних хвороб. Наприклад, під час пандемії COVID-19 ці лабораторії були задіяні для моніторингу ситуації з новим коронавірусом. За весь час співпраці США інвестували близько $200 млн для розвитку 46 лабораторій та медичних закладів в Україні.
Згадані заклади не причетні до створення хімічної або біологічної зброї. Навпаки, США ініціювали програму для попередження розвитку подібної зброї. Справа в тому, що Радянський Союз мав власну програму біологічної зброї. Після його розпаду на території України залишилися небезпечні біологічні матеріали. Програма США спрямована на те, щоб ці матеріали не були викрадені або використані у цілях, не пов’язаних із науковими дослідженнями. До 2014 року дія програми також розповсюджувалася на російські лабораторії.
Оскільки лабораторії займаються дослідженням вірусів, бактерій, матеріали їхньої роботи можуть бути використані російським агресором для провокацій. Саме тому й представники США обговорювали небезпеку потрапляння лабораторій під контроль Росії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний